Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe salariu de la doi executori și hotărâre ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe salariu de la doi executori și hotărâre judecătorească pentru 25% pensie de întreținere. Cum se calculează reținerile?

Buna ziua,intrebarea mea este/un salariat are poprire pe salariu de la doi executori judecatoresti si o hotarare judecatoreasca de retinere pensie alimentara de 25% din salariu,cum se calculeaza retinerile care stiu ca nu trebuie sa depaseasca 50% din venitul net.Se impart in mod egal intre cei trei sau intai se calculeaza pensia alimentara 25% din net si ceilalti 25% se duc catre executori?
Manuela Rășină, administrator
Prioritate are pensia de intretinere, care se popreste in procentul prevazut in titlul executoriu, iar diferenta pana la jumatate din venitul debitorului se imparte intre ceilalti creditori.
Limitele urmaririi veniturilor banesti
Art. 729. c.proc.civ.
(1) Salariile si alte venituri periodice, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la jumatate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii;
b) pana la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

(2) Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.â..
..........................................................................................................
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Pensia de întreținere, nu se scade de la poprire doar pentru că există o obligație de întreține stabilită de instanța de judecată.

Pensia de întreținere se poprește prima ca prioritate, numai dacă este și ea executată silit de un executor judecătoresc.
Dapix, utilizator
Suma maximă poprită pentru mai multe datorii nu poate depăși 50% din venitul lunar net.