Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna seara!
Soacra mea a lucrat la Oficiul farmaceutic(laboratorul pentru controlul medicamentelor) ca asistenta de farmacie și a ieșit la pensie in 1996, la 50 de ani pentru ca i s-a considerat toată perioada de activitate in grupa a II-a de munca(36 de ani, ca urmare a adăugării de ani la vechime). Menționez ca nu a beneficiat in trecut de nicio recalculare.
Se încadrează la recalcularea pensiei in baza legii 221/2018?
Va mulțumesc anticipat pentru raspuns!
Nu.
A primit doua majorari.
-Prima in iunie 2009 prin aplicarea O.U.G.100/2008
-A doua in ianuarie 2011 prin aplicarea art.169(1) lit.a) din legea 263/2010.

Carp Mircea a scris:

Nu.
A primit doua majorari.
-Prima in iunie 2009 prin aplicarea O.U.G.100/2008
-A doua in ianuarie 2011 prin aplicarea art.169(1) lit.a) din legea 263/2010.

Mulțumesc!
Totuși actele.normative de care vorbiți fac referire la majorarea punctajului de pensie. Nu ar trebui sa existe niște decizii de recalculare? Nu are așa ceva.
Exista la dosarul de la casa locala.
Ar fi trebuit sa fie comunicate si pensionarilor.
Cele de pe O.U.G.100/2008 in procent de 100% au fost comunicate.
Cele de pe art.169 nu prea am auzit pe nimeni sa le fi primit.
Aici ma incadrez si eu.

Carp Mircea a scris:

Exista la dosarul de la casa locala.
Ar fi trebuit sa fie comunicate si pensionarilor.
Cele de pe O.U.G.100/2008 in procent de 100% au fost comunicate.
Cele de pe art.169 nu prea am auzit pe nimeni sa le fi primit.
Aici ma incadrez si eu.

Mulțumesc!
Nu știu ce sa spun. Pe de o parte este greu de crezut ca nu s-au expediat atunci(sau s-au pierdut) deciziile de recalculare. Pe de alta parte a trecut termenul de 15.04.2019 pana la care se spunea ca se trimit deciziile de recalculare pe legea 221/2018 pentru cei mai in vârsta, ieșiți mai de mult la pensie.
Nu s-a incheiat nici un termen
Conform legii se vor emite si comunica decizii pe legea 221/2018 pana la 30/9/2019.