Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Sunt hărțuit pe Facebook de mai bine de un an de ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Sunt hărțuit pe Facebook de mai bine de un an de cineva care face zilnic mai mult de 20 de conturi cu poze luate atât de pe contul meu, cât și de pe site-uri pornografice. Am contactat poliția, dar mi s-a spus că nu pot face nimic. Mă puteți ajuta?

Salut, ma numesc Cristian si doresc sa fac o sesizare despre ce mi se intampla de mai bine de un an.
Mai jos cateva detalii, sper sa fiu cat mai precis.

De mai bine de 1 an de zile pe platforma de socializare facebook cineva
(foarte posibil un hacker sau un grup de hackeri) creaza foare multe conturi cu numele meu si pozele mele (Pozele sunt pozele postate cu mult timp in urma pe profilul meu sau poze intime sau poze pornografice luate de pe internet)

Se fac zilnic mai mult de 20 de conturi. Aceste conturi contacteaza toate persoanele mie cunoscute, prieteni, colegi de munca, familie si cunostiinte. Fie prin creeare de grupuri fie prin cereri de prietenie.

In acelasi timp primesc si multe e-mailuri de la conturi tot cu numele meu sau numele meu distorsionat.
Pe langa mailuri primesc si apeluri de la numere necunoscute zilnic.

Tin sa mentionez ca profilul meu a fost in totalitate privat. Aveam doar 300 de prieteni pe care ii cunosc personal si nu nici un motiv pentru ceea ce se intampla. Vorbesc la trecut ca de un an nu mai folosesc Facebook de cand cu situatia asta.

Nu am probleme in dragoste, nu am facut rau nimanui si nu imi explic cum este posibil. Acele poze intime au fost trimise pe aplicatii de dating unor persoane necunoscute din alte tari in 2013-2014. Nu am dat detalii despre mine, erau pur si simplu anonime.

Cei de la facebook evident imi raspund simplu: dai report si block.. dar degeaba daca aceste conturi se fac la distanta de 5 minute.

Sa nu exagerez au fost aproximativ daca nu mai mult de 10000 de conturi. Am verificat si telefonul si computerul si nu exista virusi sau alte chestii. Chiar mai mult am formatat calculatorul si am schimbat si Hard Diskul pentru siguranta. Am schimbat si ISP.

A devenit deranjant pentru multi dintre prieteni. Mai recent aceste profile contin si poze cu familiile prietenilor mei.

Am dovezi si martori despre tot ce se intampla.

Am contactat politia dar mi sa spus ca facebook este de domeniu public si nu se poate face nimic. Am fost trimis catre DIICOT sa depun plangere.
Am luat legatura cu mai multi avocati dar fara succes din pacate.

Cum pot sa procedez? Sunt dispus sa platesc pentru o solutionare.

Ma puteti ajuta cumva?

Va multumesc si sper macar sa primesc un raspuns.

Cristian
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Trebuie sa depuneti plangere penala, asta este solutia.
Am depus plângere penala dar fara soluționare. Este nevoie de un suspect, așa mi sa spus.
Din păcate nu am nici cea mai mică idee cine poate face asta de 2 ani.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Trebuie sa depuneti plangere penala, asta este solutia.

Ce vi s-a spus este o prostie, pe faptuitor trebuie sa il identifice organul de urmarire penala care are obligaţia legala ca după sesizare, să caute şi să strângă date ori informaţii cu privire la existenţa infracţiunilor şi identificarea persoanelor care au săvârşit infracţiuni, să ia măsuri pentru limitarea consecinţelor acestora, să strângă şi să administreze probe.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Poţi raporta la Facebook. Se mişcă cam greu, dar se ocupă de astfel de situaţii. Doar să ştii cum să pui problema.
luc7v, utilizator