Forum Discuţii juridice Executare silită Care este mecanismul popririi si cum ma afecteaza ...
Discuție deschisă în Executare silită

Care este mecanismul popririi si cum ma afecteaza concret?

Nu ma pricep la contabilitate, iar din diverse surse am primit informatii eterogene si chia contradictorii. Va rog sa ma lamuriti cu privire la mecanismul popririi. Avem urmtoarea situarie ipotetica:

Sa presupunem ca am la ANAF o datorie de 500 LEI. Si ca in cont (cont de salariu) am 3.000 LEI. Pentru stingerea datoriei, mi se pune poprire pe cont si mi se retrag automat cei 500 de LEI, plus eventuale penalizari, toata suma retrasa fiind de 550 LEI.

1) In acest caz, mi se blocheaza contul si devenie inutilizabil?
2) Daca da, pe ce perioada?
3) Ce alte informati ar fi utile?

Multumesc!
Ajax29, utilizator