Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bună ziua as dori sa știu și eu care ar fi procedura pentru o succesiune și care ar fi cotele.
Tatăl meu tocmai ai decedat și nu a apucat sa ii facă acte mamei mele (căsătoriți cu acte de 44 ani)
Noi la părinți suntem 3 frați, soro nu pretinde nimic, dar fratele meu îndemnat de cumnata presumn ca da
Ce se poate face
Mulțumesc
Din ce are tatal, mama mosteneste 1/4, copiii impart egal 3/4.Nu e indicat sa renuntati la mostenire, de cota celor care renunta profita si fratele, nu numai mama.
Nu aveti de ce renunta, veti fi coproprietari toti 4. Asta nu o incurca pe mama cu nimic.
Se poate ca toți frați împreună cu mama(soția) sa îl lase moștenirea unui șingur? (e vorba de un singur obiect apartamentului) alte moșteniri nu sunt
Manuasz, utilizator

Manuasz a scris:

Se poate ca toți frați împreună cu mama(soția) sa îl lase moștenirea unui șingur? (e vorba de un singur obiect apartamentului) alte moșteniri nu sunt

N-am inteles.
prin partaj.
dezbat mostenirea, accepta fiecare apoi ies din indiviziune amiabil la notar.