avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bună ziua as dori sa știu și eu care ar fi procedura pentru o succesiune și care ar fi cotele.
Tatăl meu tocmai ai decedat și nu a apucat sa ii facă acte mamei mele (căsătoriți cu acte de 44 ani)
Noi la părinți suntem 3 frați, soro nu pretinde nimic, dar fratele meu îndemnat de cumnata presumn ca da
Ce se poate face
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:01, 27 Aprilie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din ce are tatal, mama mosteneste 1/4, copiii impart egal 3/4.Nu e indicat sa renuntati la mostenire, de cota celor care renunta profita si fratele, nu numai mama.
Nu aveti de ce renunta, veti fi coproprietari toti 4. Asta nu o incurca pe mama cu nimic.
Se poate ca toți frați împreună cu mama(soția) sa îl lase moștenirea unui șingur? (e vorba de un singur obiect apartamentului) alte moșteniri nu sunt
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Aprilie 2019
Manuasz, utilizator


Manuasz a scris:

Se poate ca toți frați împreună cu mama(soția) sa îl lase moștenirea unui șingur? (e vorba de un singur obiect apartamentului) alte moșteniri nu sunt


N-am inteles.
prin partaj.
dezbat mostenirea, accepta fiecare apoi ies din indiviziune amiabil la notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua.daca suntem doi frați și ambi renunțăm la moștenirea ... A.ioan A.ioan Buna ziua.Daca suntem doi frați și ambi renunțăm la moștenirea tatălui, mama rămâne singura mostenitoare? Sau la moștenire mai vin alți ... (vezi toată discuția)
Taxa de succesiune CataAlex CataAlex Am nevoie de o informație în legătură cu taxa de succesiune.Am un vecin mai oropsit de care nu de îndura nimeni să aibă grijă.Am o relație bună cu ... (vezi toată discuția)
Moștenire meliandreea meliandreea Tata are o garsoniera proprietate (dobândită prin mostenire de la părinții lui cu cota de 1/1 prin renunțarea fratilor în favoarea lui) mostenirea fiind ... (vezi toată discuția)