Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua! Sunt angajata din data de 04.10.2018,sunt insarcinata in 22 de saptamani,iar in luna aprilie am avut 3 concedii medicale 01-05.04,10-19.04 respectiv 16.04-26.04 pe cod 01. Am inteles ca trebuie sa am stagiu de cotizare 6 luni,care se implinesc pe 04.04. Intrebarea mea e daca mi se vor plati concediile medicale din 10 pana pe 26? Am inteles ca primul,pana pe 05.04 nu se va plati... Va rog mult,lamuriti-ma si pe mine exact... Multumesc anticipat!
OUG nr. 158/2005:

ART. 7
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:

Stagiul de asigurare
ART. 6
(1) Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Exemplul nr. 1 - Situație în care există 6 luni integrale de stagiu de asigurare _______________________________________________________________
luna 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
zile lucrătoare 19 22 23 20 23 22 21 22 20 22 20 21
zile de stagiu 19 20 13 20 13 21 21 22 20 22 20 21 _______________________________________________________________
- luna 1 reprezintă prima lună anterioară producerii riscului; (...)
- luna 12 reprezintă a 12-a lună anterioară producerii riscului.
În acest caz condiția de stagiu de asigurare este realizată, întrucât se constată că există 6 luni integrale de stagiu de asigurare (lunile 1 - 6).

(2) În cazul în care nu au fost realizate venituri în ultimele 6 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical, stagiul de asigurare se consideră realizat dacă prin însumarea perioadelor din ultimele 12 luni anterioare producerii riscului rezultă un număr de zile de stagiu de asigurare cel puțin egal cu numărul total de zile lucrătoare din ultimele 6 luni anterioare producerii riscului.
Exemplul nr. 2 - Situație în care nu există 6 luni integrale de stagiu de asigurare _______________________________________________________________
luna 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
zile lucrătoare 19 22 23 20 23 22 21 22 20 22 20 21
zile de stagiu 10 19 16 10 13 5 21 22 10 22 20 16 _______________________________________________________________
În acest caz se ia în considerare perioada ultimelor 6 luni anterioare producerii riscului (lunile 1 6). Numărul total de zile lucrătoare din această perioadă este de 126 de zile, iar numărul de zile de stagiu este de 111 zile. Diferența este de 15 zile.
În acest exemplu, pentru a completa stagiul de asigurare necesar de 126 de zile se iau în calcul 15 zile de stagiu de asigurare din lunile 7 - 12 (5 zile din luna 7, respectiv 10 zile din luna 8). Astfel se constituie stagiul de asigurare necesar pentru deschiderea drepturilor la concedii și indemnizații.
(3) Stagiul minim de asigurare se constituie și din însumarea perioadelor asimilate stagiului de asigurare prevăzute la art. 8 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, precum și a perioadelor în care persoanele asigurate au beneficiat de indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă suportate de fondul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale.

In cazul dvs.:
10.2018 - 23 zile lucratoare - aveti 20 zile stagiu de cotizare
11.2018 - 21 zile lucratoare - aveti 21 zile stagiu de cotizare
12.2018 - 19 zile lucratoare - aveti 19 zile stagiu de cotizare
01.2019 - 21 zile lucratoare - aveti 21 zile stagiu de cotizare
02.2019 - 20 zile lucratoare - aveti 20 zile stagiu de cotizare
03.2019 - 21 zile lucratoare - aveti 21 zile stagiu de cotizare
Total = 125 zile lucratoare - aveti 122 zile stagiu de cotizare
Diferenta stagiu = 3 zile lucratoare

Daca in perioada de 6 luni anterioare angajarii (04.2018 - 09.2018) nu aveti perioade asimilate (somaj, studenta) atunci nu indepliniti stagiul necesar si nu vi se plateste nici unul dintre cele 3 certificate medicale acordate.

ana-cer, moderator

Multumesc frumos pentru raspuns!
Manuela Rășină, administrator