Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal pentru parasirea locului accidentului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal pentru parasirea locului accidentului

buna ziua , am si eu o intrebare . in 05.03.2018 am atins un vecin cu oglinda masini in cot si a cazut in fund . intrebandul daca are nevoie de asistenta medicala sa chemam politia.. el refuzand acest lucru . eu fiind inconstinet am lasat-o asa necrezand ca este fapta grava .. dupa 3 luni mam trezit cu citatie de la politie acasa . am fost la politie mi sa retinut permisul pentru parasirea locului accidentului . vecinul meu facandumi plangere dupa 1 luna jumate . dosarul meu a stat la politie 7 luni . acuma dosarul este la parchetul de pe langa judecatoria brasov din 30.01.2019 cu propunere de clasare . acum intrebarea mea este :
Cat va mai dura pana vine solutionarea ?. stie cineva care este media la brasov

sau cine a mai patit asa ceva in cat timp sa solutionat si cat va stat dosarul la parchet ?
Multumesc anticipat
davidioandaniel, utilizator
Buna seara!
Nu exista un termen legal in care sa fie obligat procurorul sa se pronunțe.
Dacă trece mai mult de 1 an de la data la care ați fost făcut suspect puteți face contestație privind durata procesului penal la judecătorul de drepturi și libertăți de la instanța care ar fi competenta sa judece cauza in prima instanța.
Dacă s-a trimis dosarul cu propunere de clasare la procuror, iar procurorul e de acord, durează câteva luni, pt ca acest dosar nu e prioritar pentru parchet.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Daca citim art. 322 c.p.p. o sa vedem ca exista un termen de 15 zile in care trebuie sa se pronunte procurorul, numai ca in practica, nefiind sanctiune, nu se respecta.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Așa este. De aceea, nefiind un termen imperativ, practic nu exista.
Puteți depune o cerere de stăruința, dar nu va așteptați la răspuns.
Va multumesc de raspuns. Suspect am fost de la început nu ? De cand mi-a fost reținut permisul de conducere
davidioandaniel, utilizator
Se poate depune cererea si online ? Sau doar personal la parchet? Va multumesc

Alexandru Matache a scris:

Așa este. De aceea, nefiind un termen imperativ, practic nu exista.
Puteți depune o cerere de stăruința, dar nu va așteptați la răspuns.