Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lipsa raspuns consultare dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Lipsa raspuns consultare dosar

Buna ziua,
De peste 3 luni de zile fac solicitari (personal la Parchet si pe mailul Parchetului) pentru comunicarea stadiului cercetarilor in cadrul unui dosar penal pt fals intelectual (eu am calitatea de persoana vatamata) si pentru consultarea dosarului.
Nu am primit absolut niciun raspuns, desi am insistat, am facut si plangere pt tergiversare la prim procuror. Ce as putea sa mai fac? Mi se pare foarte suspect ca nu se comunica niciun raspuns. Termenul de rapsuns legal este de 30 de zile? Ce sa fac in lipsa acestuia?
IonB, utilizator
Buna seara! Din nefericire, termenul in care procurorul trebuie sa răspundă nu e unul imperativ, astfel încât el nu comporta nicio sancțiune. E des. Întâlnită astfel de situație.
Puteți formula contestație privind durata procesului penal la judecătorul de drepturi și libertăți de la instanța competenta sa judece cauza in prima instanța dacă a trecut cel puțin 1 an de la începerea urmăririi penale. Judecătorul poate apoi stabili termenul pana la care sa fie soluționat dosarul.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Buna seara, dle avocat! Am realizat constestatia la judecatorul de drepturi si libertati pt o durata nerezonabila a procesului (peste un an) si a fost admisa, s-a stabilit termen de 3 luni pt solutie. Doar ca eu am optat pt aceasta procedura tocmai din cauza lipsei raspunsului Parchetului la repetate contactari.
Eu as avea nevoie sa vad ce anume cercetari s-au facut, sa vad ce dovezi mai pot aduce/propune, dar nu pot face acest lucru daca efectiv nu pot consulta si copia dosarul. Practic, ei au optiunea de a nu raspunde deloc la solicitarea mea? Dreptul meu este legitim, in calitate de persoana vatamata, iar din cate cunosc termenul de raspuns este cel standard de 30 de zile - daca legea nu dispune altfel. Este normal sa nu raspunda nici procurorul, nici prim procurorul? Mi-au spus ca nu este posibila o audienta. Cum pot face rost de o copie a dosarului, este vreo procedura/institutie anume care ma poate ajuta in acest caz?

Alexandru Matache a scris:

Buna seara! Din nefericire, termenul in care procurorul trebuie sa răspundă nu e unul imperativ, astfel încât el nu comporta nicio sancțiune. E des. Întâlnită astfel de situație.
Puteți formula contestație privind durata procesului penal la judecătorul de drepturi și libertăți de la instanța competenta sa judece cauza in prima instanța dacă a trecut cel puțin 1 an de la începerea urmăririi penale. Judecătorul poate apoi stabili termenul pana la care sa fie soluționat dosarul.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj

Nu este normal și aveți dreptate sa fiți nemulțumit, dar, din păcate, nu exista o sancțiune pentru procuror sau pentru organele de cercetare penală in aceste situații. Așa e făcută legislația noastră.
Sigur ca e chiar obligatoriu sa va permită consultarea dosarului și obținerea de fotocopii, dar dacă nu o fac, nu aveți cum sa ii obligați in faza de urmărire penală.
Daca soluția care se va da in dosar va este nefavorabila, puteți ataca ordonanța de clasare la judecătorul de camera preliminara și sa expuneți drepturile ce v-au fost încălcate. Și atunci se întoarce dosarul la procuror și atunci va face totul de o maniera procedural legală.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj