Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Mi-a fost reținut permisul în Italia pentru ...
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Mi-a fost reținut permisul în Italia pentru conducere sub influența alcoolului. Îl pot recupera dacă dau o declarație notarială că părăsesc țara definitiv?

Buna ziua. Mi-a fost reținut permisul in italia .. pt conducere sub influența alcoolului. Intrebarea mea este ... pot face o declarație notariala prin care sa spun ca părăsesc țara definitiv , si sa imi înapoieze permisul? Multumesc
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Permisul este românesc. Multumesc frumos pentru raspuns !!!
Manuela Rășină, administrator
Declaratia nu este suficienta. Conducerea sub influenta alcoolului, in functie de alcolemie declanseaza o cauza penala. Pentru a vi se restitui permisul trebuie facuta o cerere la Prefectura, dar asta nu inlatura consecintele penale. Daca alcoolemia era de peste 0,8 g/l devine un caz penal si in functie de ceea ce s-a intamplat .
In astfel de cazuri permisul se va trimite in Romania prin Autoritati. Veti recupera candva in Romania.
Se pare ca nu se intelege exact. Sunt doua aspecte. Daca permisul a fost suspendat pe 3 luni, ipotizam, este posibil ca in functie de alcolemie, procurorul in cauza penala sa suspende pe 6 luni, sau mai mult in afara de condamnarea propriu-zisa care poate fi cu suspendare, munca in folosul comunitatii, etc. depinde de situatie. oricum daca nu se face o cerere la Prefectura, permisul nu se trimite automat. Respectivul permis va figura ca suspendat in baza de date a Politiei romane.