Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire Autorizatie construire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire Autorizatie construire

La data mortii tatalui meu pe un teren exista o casa si in constructie, o extindere a casei respective. Pe certificatul de mostenitor apare terenul, casa respectiva si autorizatia de construire pt extinderea respectiva. Dupa receptionarea lucrarii, noua casa extinsa se presupune ca imi va apartine nu? Incerc sa vand aceasta proprietate si notarul imi spune ca nu e ok certificatul de mostenitor si ca procura mamei facuta pe baza certificatului de mostenitor nu cuprinde si constructia finalizata( procura este facuta exact pe marginea certificatului de mostenire), Din acest motiv nu face actul vanzare cumparare. Ce pot face pentru a putea vinde proprietatea?
MikaHero, utilizator
Ati întocmit cumva documentația cadastrala după eliberarea certificatului de moștenitor și întocmirea procurii?
Documentatia cadastrala pentru extindere este facuta dupa efectuarea certificatului de mostenitor si inainte de procura, dar pt eliberarea procurei, notarul nu a cerut ca act decat acest certificat de mostenitor.
De aici pleaca problema...
In procura a fost menționată suprafața casei din certificatul de mostenitor, suprafața care probabil a fost mai mica decat cea reiesita la masuratori, iar notarul căruia v-ati adresat pentru vânzare a considerat că acordul mamei nu este pentru întreaga construcție extinsă.
Dacă aveți posibilitatea, refaceti procura sau aduceti-o și pe mama la vânzare.