Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum declar castiguri pe bursa SUA?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum declar castiguri pe bursa SUA?

Am facut profit de $300 pe bursa din SUA.

In 2018 am depus o suma in EURO pe un broker din SUA.
Am schimbat acesti bani in USD si am cumparat actiuni.

In data de 12 Aprilie, 2019 am vandut actiunile cu $300 profit. Am platit un comision de $5.
In data de 15 Aprilie, 2019 am schimbat acesti bani in EUR. Am platit un comision de $2.

Avand in vedere ca eu am depus EUR in 2018, i-am schimbat in USD iar apoi cand am vandut actiunile in 2019, i-am schimbat din nou in EUR, am facut un minus cu cursul valutar de $50.

Mai am un comision lunar de $10 pe acest broker.

Deci

+ $300 profit la actiuni
- $5 comision vanzare actiuni
- $2 comision schimbul USD > EUR
- $50 pierdere cu schimbul valutar
- $10/luna comision broker (adica 5 luni din 2019 = $50 total pe 2019)

Imi puteti spune ce suma trebuie declarata in declaratia unica?
Trebuie sa fac schimbul valutar pentru fiecare suma in RON cu cursul valabil in zilele respective? Asta ar insemna 9 calcule (profit + comisioane + comisionul pe fiecare luna din 2019).

Se ia cursul valutar din ziua respectiva, sau cea de ziua anterioara asa cum se face la SRLuri?

Cand fac o depunere, este un comision si la banca. Pot deduce si acest comision in viitor?

Va redau din codul fiscal normele de aplicare ale art. 94 23. (1) În cazul transferurilor titlurilor de valoare exprimate în valută, prevăzute la art. 94 din Codul fiscal, cursul de schimb valutar utilizat în vederea determinării câștigului și a impozitului aferent este cursul de schimb valutar comunicat de Banca Națională a României valabil pentru ziua determinării câștigului.
Nu aveti treaba aici cu diferentele de curs intre cele doua valute.
george-neagu, moderator
Nu cumva acest articol este în contradicție cu alt articol, numărul 9 (citat mai jos)?

Sumele exprimate într-o monedă străină se convertesc în moneda națională a României, după cum urmează

a) În cazul unei persoane care desfășoară o activitate într-un stat străin și își ține contabilitatea acestei activități în moneda statului străin, profitul impozabil sau venitul net din activități independente și impozitul plătit statului străin se convertesc în moneda națională a României prin utilizarea unei medii a cursurilor de schimb valutar pentru perioada căreia îi este aferent profitul impozabil sau venitul net;

b) În oricare alt caz, sumele se convertesc în moneda națională a României prin utilizarea cursului de schimb valutar la data la care se primesc sau se plătesc sumele respective ori la altă dată prevăzută expres în prezentul cod.