Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Dobanda legala la penalitati?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Dobanda legala la penalitati?

Am o hotarare judecatoreasca prin care mi se acorda penalitati de intarziere pentru neplata comisionului pana in data de 13.08.2008, data la care prataul a achitat comisionul. Pot sa formulez o nou cerere prin care sa cer dobanda legala la penalitatile neachitate, pana la ora actuala?
Da, pentru ca penalitatile devin debite din momentul cererii lor in judecata, si, daca instanta va admis , penalitatile au devenit creante licide exicibile si certe, la care puteti solicita dobanda si actualizarea cu coieficientul de inflatie..:)