Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cine incaseaza banii?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cine incaseaza banii?

Buna ziua,
In cazul unui contract de leasing, si in cazul unui accodent rutier cu avarie 100 %, cine incaseaza banii de CASCO?uTILIZATORUL SAU PROPRIETARUL?
Proprietarul, cel ce a incheiat si asigurarea casco, nimeni altul decat proprietarul, dv aveti un drept de folosinta asupra autoturismului.
Plata daunelor partiale,sunt destinate readucerii autovehiculului la starea de functionare, pentru care se platesc redeventele.Aceste sume se platesc de regula reparatorilor sau/si utilizatorilor daca au efectuat cheltuieli decontabile(tractare,piese procurate, plata factura reparatie, cheltuieli destinate limitarii pagubelor).
Dauna totala reprezinta distrugerea totala a autovehiculului iar despagubirea revine proprietarului(soc.leasing).In acest caz, utilizatorul (care a platit primele CASCO), ar putea negocia cu soc. leasing, privind partea din redevente,( pe care le-a platit pana la data daunei) care reprezinta valoarea autoturismului, solicitand inlocuirea acestuia cu unul identic, suma platilor efectuate fiind constituite ca avans pentru noul contract.
nucu$, utilizator
Buna seara ,
In aceiasi situatie ca cea prezentata mai sus ma aflu si eu si pot spune din proprie experienta cum stau lucrurile . Proprietarul ( sc leasing ) incaseaza banii , din aceasta valoare isi opreste valoarea pe care o mai are de recuperat iar diferenta va revine dumneavoastra . Societatea de leasing va va spune exact ce suma mai are de recuperat si puteti afla si dvs (suma aproximativa) calculand de pe acel scadentar platile facute de dvs pana la data producerii evenimentului .