avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Secretul profesional al avocatului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Secretul profesional al avocatului

Secretul profesional se întinde şi asupra onorariului convenit între client şi avocat sau al cuantumului procentual al onorariului?
Sau acestea nu reprezintă secrete profesionale şi pot fi descoperite în cadrul procesului?
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 19:40, 8 Mai 2019
~ Conținut șters la cerere ~
Să precizez puţin şi să extind întrebarea.
Nu mă interesează cuantumul ordonat de instanţă cu titlu de onorariu de avocat (sau cheltuieli de judecată în general).

Mă refer la "onorariul de succes", care este o înţelegere dintre avocat-client.
Prin extensie, mă refer şi la plăţile făcute către un martor, de exemplu, pentru a compărea în instanţă şi chiar plăţile făcute către un martor expert angajat privat, pentru a depune mărturie.

Să considerăm că reclamantul nu solicită cheltuieli de judecată, dar nici nu doreşte ca aceste aranjamente financiare să fie făcute publice.

Care este legea ? Sunt acoperite aceste informaţii de secretul profesional?
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2019
Albert Kurtyan, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate cere instantei diminuarea cheltuielilor de judecata? shcgusa shcgusa Se poate cere instantei diminuarea cheltuielilor de judecata? Ma refer in cazul in care onorariile sunt exagerate? (vezi toată discuția)
Proces pierdut de către o asociație cu activ patrimonial de 200 de lei. i se pot pretinde cheltuieli de judecată mai mari decât activul, eventual și alte daune? ludo ludo Buna ziua, Unei asociatii constituite pe baza OG 26/2000 si art 1270 CV, cu un activ patrimonial de 200 RON, care pierde un proces in contencios ... (vezi toată discuția)
Plafonarea cheltuielilor de judecata aidu aidu Vreau sa solicit instantei plafonarea cheltuielilor de judecata, deoarece, spre deosebire de mine, care ma reprezint singur si nu produc nicio cheltuiala, ... (vezi toată discuția)