Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Secretul profesional al avocatului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Secretul profesional al avocatului

Secretul profesional se întinde şi asupra onorariului convenit între client şi avocat sau al cuantumului procentual al onorariului?
Sau acestea nu reprezintă secrete profesionale şi pot fi descoperite în cadrul procesului?
~ Conținut șters la cerere ~
Să precizez puţin şi să extind întrebarea.
Nu mă interesează cuantumul ordonat de instanţă cu titlu de onorariu de avocat (sau cheltuieli de judecată în general).

Mă refer la "onorariul de succes", care este o înţelegere dintre avocat-client.
Prin extensie, mă refer şi la plăţile făcute către un martor, de exemplu, pentru a compărea în instanţă şi chiar plăţile făcute către un martor expert angajat privat, pentru a depune mărturie.

Să considerăm că reclamantul nu solicită cheltuieli de judecată, dar nici nu doreşte ca aceste aranjamente financiare să fie făcute publice.

Care este legea ? Sunt acoperite aceste informaţii de secretul profesional?
Albert Kurtyan, Consilier juridic