Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Gunoiul menajer la locul de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Gunoiul menajer la locul de munca

Buna ziua,

De la 1 mai, angajatorul ne-a anuntat ca se vor pune in sediul de birouri cosuri pentru reciclare, hartie, plastic, metal si sticla. Nimic rau in asta, dar, in ceea ce priveste gunoiul menajer provenit din alimentele angajatilor (coji de banane, resturi de mancare etc) a zis sa si le ia fiecare intr-o punga acasa pentru ca nu mai vrea sa se arune in sediu. A zis sa le aruncam unde vrem noi.
Are voie sa faca asa ceva? Nu este obligat sa asigure colectarea tuturor deseurilor de la locul de munca?

Multumesc
Pentru gunoiul menajer sunt conditii mai severe de colectare si amenajare spatiu de depozitare/ colectare, plus risc de infectii, rozatoare, insecte, etc.. Posibil, ca angajatorul sa nu dispuna de astfel de spatii.
Angajatorul poate reglementa prin Regulamentul de ordine interioara al firmei modul de colectare al deseurilor, inclusiv a celor menajere, Fiecare lucrator isi poate lua acasa punguta cu resturi, pe care in drum spre casa o poate pune intr-un cos de gunoi stradal.
Pana acum s-a colectat gunoiul menajer fara probleme. In spatele cladirii exista spatiu special amenajat pentru colectare deseuri. Sa inteleg ca legal, nu putem "obliga" angajatorul sa puna cosuri pentru gunoi menajer?
Puteti purta o discutie, prin reprezentantii salariatilor/ sindicat cu angajatorul pentru a cadea la o intelegere. O propunere ar putea fi ca sa se pastreze spatiul deja amenajat (posibil daca acest spatiu, in prezent, corespunde legislatiei privind mediul-deseuri menajere) si fiecare lucrator sa depuna deseurile menajere acolo, fara a se pune cosuri pentru gunoi menajer in birouri.
A pune cosuri de gunoi menajer in birouri poate genera probleme si cu inspectorii sanitari.