avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... RECASATORIE , CE SE INTAMPLA CU FIUL MOSTENITOR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

RECASATORIE , CE SE INTAMPLA CU FIUL MOSTENITOR

Buna ziua, as dori sa ma recasatoresc, eu am o garsoniera si o fata iar sotul o casa si un baiat . Ce drepturi are baiatul lui in garsoniera mea, si asupra bunurilor ce sunt in ea? Ce drepturi are fata mea in casa lui? Si eu ce drepturi as avea, dupa casatorie ? Eu mai am casa parintesca, in care locuieste sora mea, fara copii si casa bunicei mele, in care locuieste tatal meu ; la aceste doua case are drept fata mea , fiind unic mostenitor ? Prin casatoria asta ce se poate intampla?
Ultima modificare: Joi, 9 Mai 2019
magika2002, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:08, 9 Mai 2019
Buna ziua!
Fiecare copil v-a mosteni bunurile proprii ale parintilor precum si partea ce revenie fiecarui parinte din bunurile comune ( asta dupa partej) in caz ca parintii sunt casatoriti cu alte persoane.
Daca garsoniera este bun propriu atunci doar fata, si eventualii copii rezultati din casatorie, o va mosteni.
La fel si in cazul tatalui, fiul domnului il va mosteni ( fata dvs, nu are nici un drept) precum si eventualii copii rezultati din casatorie ).
Bunurile achizitionate in timpul casatoriei se vor impartii intre copii din afara casatoriei ( ce mostenesc doar partea de bunuri ce revine propriului parinte ) si copii din cadrul casatoriei, ce mostenesc ambii parinti...
Mai conteaza si cine decedeaza primul, ce acte se fac intre soti, in timpul vieti....
Ultima modificare: Joi, 9 Mai 2019
Ionut.ion, utilizator
Cat timp sunteti amandoi in viata nici dvs, nici fiica nu aveti nicun drept la casa sotului. Si invers, nici sotul, nici fiul nu au niciun drept la apartamentul dvs.
In caz ca decedati dvs prima, apartamentul se va imparti intre sot (1/4) si fiica (3/4).
Ulterior, la decesul sotului, cota de 1/4, mostenita de la dvs, se va transmite fiului.

Acelasi lucu se va intampla si in cazul in care decedeaza sotul primul.
Ultima modificare: Joi, 9 Mai 2019
raluk0207, utilizator
Si ca sa nu aiba baiatul lui drept in garsoniera, ce ar trebui sa fac? Un act de donatie catre fata mea? Doar asa va avea ea drepturi depline.
Ultima modificare: Joi, 9 Mai 2019
magika2002, utilizator
Garsoniera a fost luata inaintea casatoriei, nu ?
Daca da, Baiatul nu are drept la garsoniera chiar daca va casatoriti cu tatal lui, garsoniera este bun propriu si la mostenirea ei vin doar proprii copii ( fiica si, eventual, si cei cu tatal baiatului- fara acest fiu).
Ultima modificare: Joi, 9 Mai 2019
Ionut.ion, utilizator


raluk0207 a scris:

Cat timp sunteti amandoi in viata nici dvs, nici fiica nu aveti nicun drept la casa sotului. Si invers, nici sotul, nici fiul nu au niciun drept la apartamentul dvs.
In caz ca decedati dvs prima, apartamentul se va imparti intre sot (1/4) si fiica (3/4).
Ulterior, la decesul sotului, cota de 1/4, mostenita de la dvs, se va transmite fiului.

Acelasi lucu se va intampla si in cazul in care decedeaza sotul primul.

...Cota de 1/4 mostenita de dvs. va reveni ficei dvs. si invers, in cazul sotului, cota de 1/4 mostenita de dumnealui va reveni fiului. Dar numai din bunurile comune, achizitionate in timpul casatoriei, nu si din bunurile avute anterior casatoriei ( i cazul dvs. garsoniara si celelalte case mostenie de dvs. La fel si in cazul sotului)

Alte discuții în legătură

Succesiune intre frati vitregi victoy0111 victoy0111 In casnicie a venit fiecare cu copilul la pachet. Prima care a decedat este mama mamei mele. Nu s-a facut succesiunea dupa aceasta, La 8 ani dupa, a decedat si ... (vezi toată discuția)
Succesiune - tatal recasatorit, decedat, sunt unicul copil ACAD ACAD Sunt fiul unic, tatal meu s-a recasatorit in urma cu mai multi ani, proprietatile pe care le are sunt pe numele lui, exclusiv(asa cred, din cat il cunosc), si ... (vezi toată discuția)
Cota parte din actiuni petrescuemil2011 petrescuemil2011 Buna seara. As dori sa ma ajutati intr-o problema. . Tatal meu a divortat de mama mea, s-a recasatorit dar cu noua sotie nu au avut copii.De curand a decedat ... (vezi toată discuția)