Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un imobil achiziționat în timpul căsătoriei, cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un imobil achiziționat în timpul căsătoriei, cu bani dintr-un cont de economii constituit anterior căsătoriei, este bun propriu ?

Un imobil achizitionat in timpul casatoriei cu bani ridicati dintr-un cont propriu de economii constituit anterior casatoriei este propriu ?
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos !
Daca nu ati optat pt separatia de patrimonii si daca bunul a fost achizitonat in timpul casatoriei el este bun comun la a carui achizitie aveti contributie majoritara.

Ce s a mentionat mai exact in act in privinta provenientei banilor cu care s a achitat pretul ? Este trecuta in act si sotia ? Dupa data casatoriei ati continuat sa depuneti bani in acest cont propriu ? Sau economiile au fost facute pana la data casatoriei ?
Buna ziua !
Nu s-a incheiat inca tranzactia, doresc sa achizitionez imobilul cu banii dintr-un cont constituit anterior casatoriei ; dupa casatorie nu au mai avut loc miscari pe cont, nici depuneri nici ridicari;
Doresc sa-mi spuneti cum sa procedez ca sotul sa nu aiba vreun drept asupra acestui imobil, deoarece nu are nici contributie;casatoria este in regim comun.
Multumesc !
Menționați in contractul de vânzare cumpărare ca suma de X RON sunt fondurile Dvs proprii de dinaintea căsătoriei și ca soțul sa semneze ca înțelege și este de acord ca imobilul este bunul Dvs propriu.

gi-jane2, moderator