Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie de sanatate la inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie de sanatate la inchiriere

Daca se obtin venituri din chirii de catre pensionari, trebuie sa plateasca contributia de sanatate; nu exista un plafon?
george-neagu, moderator
Da, e plafonul a 12 salarii minime brute pe economie. Adica daca de exemplu in acest an venitul net obtinut din inchiriere (care acest venit net se obtine aplicand procentul de 60% la valoarea chiriei pe cele 12 luni din 2019 conform contractului) este peste plafonul de 24960 lei, se declara in declaratia unica si se plateste 10% cass (aplicat la valoarea plafonului).
george-neagu, moderator