avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Pot refuza luarea în primire a unui apartament care e ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Pot refuza luarea în primire a unui apartament care e gata, dar se află într-o clădire la care încă se lucrează și arată ca un șantier?

Buna ziua. In cazul in care dezvoltatorul vrea sa iti dea in primire un apartament care este gata, dar se afla intr-o clădire in care inca se mai lucrează si arata ca un șantier poți refuza luarea in primire? Menționez ca in contract scrie ca luarea in primire presupune ca apartamentul sa fie gata, indiferent de stadiul clădirii. Este valabil un contract de acest gen sau legea este mai presus de ceea ce scrie in contract? Multumesc
Ultima modificare: Joi, 6 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: adrhc , utilizator 01:33, 7 Martie 2020
aveti utilitati asigurate, acces, intabulare? starea tehnica e corespunzatoare? luati-l in primire, nu e obligatoriu sa va mutati maine.. daca vreti o lege care sa anuleze acum contractul, de ce l-ati mai semnat?
In clădire se poate intra dar arata ca un șantier, inca se mai lucrează la unele apartamente. Liftul nu este pus in funcțiune. Nu este gaz. De intabulat se zice ca in vreo 6 luni. Se grăbesc sa-l dea in primire ca sa nu plătească penalizările de intârziere. Dar eu sunt obligat sa il iau in primire in aceste condiții? Apartamentul in sine este gata.
Lipsa utilităților este un motiv, cea a CF, de asemenea. Luarea în primire se face cu un scop, nu doar ca să-i luați de-o grijă dezvoltatorului. Vorbiți cu avocatul dvs., să vă organizeze argumentele
va multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu il luați in primire. Oricum dacă se intabulează in 6 luni are o problema. Are Recepția la terminarea lucrărilor? Dacă nu, aveți un motiv ca nu puteți sa locuiti in legea actuala nu permite locuirea înainte de Recepția la terminarea lucrărilor. Scrie in contract ca trebuie sa il luați in primire când va cere vânzătorul? Sau dupa semnarea CVC? Dacă nu este intabulat nu se poat semna CVC. Un alt motiv ar fi ca apartamentul nu este funcțional prin lipsa utilităților.

BuddyS a scris:

In clădire se poate intra dar arata ca un șantier, inca se mai lucrează la unele apartamente. Liftul nu este pus in funcțiune. Nu este gaz. De intabulat se zice ca in vreo 6 luni. Se grăbesc sa-l dea in primire ca sa nu plătească penalizările de intârziere. Dar eu sunt obligat sa il iau in primire in aceste condiții? Apartamentul in sine este gata.

Ultima modificare: Vineri, 7 Iunie 2019
AntoanelaC, utilizator

Alte discuții în legătură

Clarificare redevența utilități Flaviu06 Flaviu06 Bună seara, Am vândut un imobil la sfârșitul anului trecut. La acel imobil, am participat la extinderea rețelei de canalizare, împreună cu vecinii, ... (vezi toată discuția)
Cvc - achizitie apartament nou CosminaMusat CosminaMusat In CVC pe care urmeaza sa il semnez la notar pentru achizitionarea unui apartament, e specificata urmatoarea clauza: \"1.3. Predarea-primirea ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! fiica mea a achiziționat o garsonieră, blocul de ... ramada01 ramada01 Bună ziua! Fiica mea a achiziționat o garsonieră, Blocul de garsoniere nu este inca finalizat decat 95%, urmand a fi dat in folosinta in Iunie 2024. La ... (vezi toată discuția)