Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract inchiriere pe numele sotiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract inchiriere pe numele sotiei

Bine v-am gasit.
Sunt unic proprietar al unui apartament, pe care vreau sa-l inchiriez, insa as dori ca doar sotia sa apara pe contract ca si locator, si implicit sa fie inregistrat la anaf pe numele sotiei.
Se poate?
Multumesc.

Apartamentul a fost locuinta de familie, inca mai avem domiciul acolo
Daca sunteti proprietar, numai dvs il puteti inchiria, insa puteti mentiona in contract ca beneficiarul chiriei este sotia, care astfel va plati impozit pe venitul obtinut.
Se poate foarte simplu:

1. Dvs (comodantul) dati sotiei (comodatarul) in folosinta apartamentul cu titlu gratuit printr-un contract de comodat in care specificati ca:
- dati comodaturului spre folosinta apartamentul cu titlu gratuit (fara nicio contra-prestatie);
- "Comodatarul are dreptul de a inchiria apartamentul";
- in sarcina comodatarului cad cheltuielile cu intretinerea, reparatiile precum si celelalte cheltuielei aferente apartamentului (ca sa poata sotia sa reduca baza de impozitare).

2. Sotia va face contract de inchiriere cu terti in calitate de "detinator al dreptului de închiriere în baza contractului de comodat nr X din data de Y, valabilitate Z ani, comodant și proprietar <Dvs>"

Sotia va trebuie sa depună la ANAF 1+2 pe langa celelalte acte. Niciunul dintre 1 sau 2 nu trebuie legalizat.