Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... modificare CIM
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

modificare CIM

In cadrul unei asociatii de proprietari, la adunarea generala reconvocata, la care participa 50 de proprietari +19 imputerniciri (din totalul de 220) se hotaraste diminuarea timpului de lucru ptr administrator si femeia de serviciu, de la 8 ore la 4 ore pe zi. Comitetul executiv pune in aplicare hotararea adunarii generale, emite decizie in acest sens.
Intocmeste informare catre salariati (conf. art. 17 alin.(5) din CM) prin care li se comunica aceste modificari, intocmeste act aditional motivat de modificarea timpului de lucru si a salariului corespunzator normei de munca, la care anexeaza si programul de lucru repartizat pe fiecare zi.
Salariatii refuza sa primeasca actele, iar angajatorul le trimite prin curier, cu continut declarat. Acestia primesc actele prin curier cu semnatura de primire.
In aceste conditii, in cazul in care angajatorul va fi dat in judecata, instanta poate anula actele pe motiv ca angajatorul a modificat unilateral CIM ul salariatilor? Legea 196/2018 precizeaza ca hotararile adunarii generale reconvocate sunt obligatorii, indiferent de numarul de proprietari participanti la sedinta.
Raspunsul este conditionat inclusiv de clauzele asumate in raportul juridic initial de munca
Trebuie sa fiti extrem de precauti si nu ma refer la modificarea unilaterala a cim, ma refer la prevederile legale in legatura cu convocarea si reconvocarea membrilor as. prop. la lucrarile AG. Daca aici lucrurile au stat bine, nu ar trebui sa va fie teama. Observ ca cel care a scris mai sus, stapaneste legislatia muncii.
In rest, respectarea la sange a perev. codului muncii.
Daca celor doi salariati nu le convin conditiile impuse de angajator, pot sa refuze oferta as. prop. sau pot sa o accepte. Explicati-le ca puteti sa apelati la firme de administrare si curatenie, la preturi mai convenabile - daca tot ati hotarat in AG.
Oricum, este din ce in ce mai greu cu renuntarea la angajati. Trebuie sa fiti foarte atenti!
Succes!
Trebuie sa fiti extrem de precauti si nu ma refer la modificarea unilaterala a cim, ma refer la prevederile legale in legatura cu convocarea si reconvocarea membrilor as. prop. la lucrarile AG. Daca aici lucrurile au stat bine, nu ar trebui sa va fie teama. Observ ca cel care a scris mai sus, stapaneste legislatia muncii.
In rest, respectarea la sange a perev. codului muncii.
Daca celor doi salariati nu le convin conditiile impuse de angajator, pot sa refuze oferta as. prop. sau pot sa o accepte. Explicati-le ca puteti sa apelati la firme de administrare si curatenie, la preturi mai convenabile - daca tot ati hotarat in AG.
Oricum, este din ce in ce mai greu cu renuntarea la angajati. Trebuie sa fiti foarte atenti!
Succes!

irumes a scris:

Acestia primesc actele prin curier cu semnatura de primire.

Confirmarea primirii actului aditional nu inseamna nimic. Ca sa intre in vigoare mai trebuie semnat de angajat - ceea ce am inteles ca nu se doreste.

Conf art 41 (1) din Codul Muncii, modif CIM se face prin acordul partilor si conf restului capit III, modif salariului si a timpului de munca nu se pot face unilateral (altfel si-ar modifica fiecare angajat salariul la maxim si timpul de munca la zero).

Deci deocamdata angatorul nu poate fi dat in judecata, actul primit prin executor e doar maculatura, angajatorul si angajatul au in continuare obligatiile de dinainte de talmes-balmesul asta.
Abia dupa ce angajatorul nu-si onoreaza contractul (nu-i da salariul convenit initial), angajatul are motiv sa se adrese instantei.

Trebuia facut altfel. In AG trebuia hotarat că CEx este imputernit pt modif CIM asa cum ati stabilit, iar, in lipsa unui acord al angajatului, CEx este mandatat sa concedieze angajatul in cond art 65 prin desfiintarea postului cu norma intreaga la pachet cu infiintarea unui nou loc de munca cu juma' de norma si <atata> salariu.

Cat priveste legalitatea AG ref la cvorum, descrierea dvs e cam 'scăldată'. La AG participa membrii asociatiei, nu orice proprietar din bloc. Deci din descrierea dvs nu reiese ca cei 220 reprezinta numarul total al membrilor asociatiei Idem despre participantii si imputernicitii la adunare - nu conteaza cati proprietari au fost la reconvocata ci cati anume dintre ei erau membri ai asociatiei, respectiv cati dintre ei erau semnatari ai acordului de asociere sau ale unor cereri pe legea veche sau act aditional pe legea noua,
Deci nu ne putem pronunta pe legalitatea hotararii AG fara dovezi asupra legalitatii sedintei (cvorum).