Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil tata

Care sunt condițiile că tatăl sa intre in concediu creștere în prima lună și apoi sa intre mama?
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului , singura modalitate de a beneficia de aceasta este realizarea devenituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.