Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs la decizie procuror de clasare dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs la decizie procuror de clasare dosar penal

Sunt reclamant intr'un caz cu doi samsari.
Politistul de caz a propus clasarea, el nevrand sa ia ca probe inregistrarile audio din care reiesea clar inselaciunea si din care reiesea ca au mintit in declaratia data la politie. Procurorul, surprinzator, a fost de acord cu clasarea dosarului cu acuzatia de inselaciune pe motiv ca cei doi samsari nu au inselat ca au spus ca nu e masina lor. Am facut plangere la prim procuror fata de decizia procurorului insa acesta a respins'o cu motivul:

[ link extern ]
(1)b

Pot arata acum (clasarea s'a dat in 2017) ca procurorul a fost indus in eroare de politist? Pot cere revenire la acuzatia de inselaciune si adaugarea ei la noul dosar penal in care sunt acuzatii de fals, uz de fals?
Multumesc.
Diamandi, utilizator

Nu, nu
După ce prim-procurorul a respins plângerea trebuia să faceţi plângere la judecătorul de cameră preliminară. Acum, acel dosar a rămas definitiv clasat.
Dosarul în care îl acuzaţi pe poliţist de fals şi uz de fals este cu totul altul.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Cel cu fals si uz de fals este tot pt samsari, nu pt politist...
Deci exista un interval de timp in care se mai putea face ceva, dar avocatul nu a stiut sau nu a vrut sa mergem pana in panzele albe... Si e pacat ca, da, se moare in Romania cu dreptatea in mana...
Diamandi, utilizator
Dacă este tot pentru samsari, trebuiau imputate falsul și uzul de fals in același dosar cu înșelăciunea, nu separat. Nu e imposibil nici așa, separat, dar nu e logic procedural.
Da, ordonanța de clasare se ataca la prim procuror și apoi la judecătorul de camera preliminara, soluția judecătorului fiind definitiva.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
In cat timp trebuia facut la judecatorul de camera preliminara?