avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate anula un ordin de protecție? Dacă da, în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate anula un ordin de protecție? Dacă da, în ce condiții și care este procedura?

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Se poate anula un ordin de protectie. Daca da, in ce conditii si care este procedura?
Va multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Impotriva emiterii ordinului de protectie se poate face recurs in 5 zile de la emitere.

Sau

Persoana împotriva căreia s-a dispus o măsură prin ordinul de protecție pe durata maximă poate solicita revocarea ordinului sau înlocuirea măsurii dispuse.

Revocarea se poate dispune dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:

a) agresorul a respectat interdicțiile sau obligațiile impuse;

b) agresorul a urmat consiliere psihologică, psihoterapie, tratament de dezintoxicare ori orice altă formă de consiliere sau terapie care a fost stabilită în sarcina sa ori care i-a fost recomandată sau a respectat măsurile de siguranță, dacă asemenea măsuri s-au luat, potrivit legii;

c) dacă există indicii temeinice că agresorul nu mai prezintă un real pericol pentru victima violenței sau pentru familia acesteia.

Cererea de revocare se soluționează cu citarea părților și a unității de poliție care a pus în executare ordinul de protecție a cărui revocare se solicită. Participarea procurorului este obligatorie.
Ultima modificare: Marți, 21 Mai 2019
AV. GABRIELA GERBER, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revocarea unui ordin de protectie AlexandraCu AlexandraCu Buna ziua! Care este procedura pentru revocarea unui ordin de protectie de catre reclamant? Multumesc (vezi toată discuția)
Revocarea unui ordin de protectie proastasatului proastasatului S-a emis un ordin de protectie pe durata de 6 luni. Cel impotriva caruia s-a emis ordinul doreste sa formuleze o cerere de revocare. As dori sa aflu ... (vezi toată discuția)
Împăcare Alin isfan Alin isfan Daca am un ordin de protectie si nu ma pot apropia de sotie si copii care sant in centru materna mentionez ca nici de centru nu ma pot apropia la 200 metri noi ... (vezi toată discuția)