Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate anula un ordin de protecție? Dacă da, în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate anula un ordin de protecție? Dacă da, în ce condiții și care este procedura?

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Se poate anula un ordin de protectie. Daca da, in ce conditii si care este procedura?
Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Impotriva emiterii ordinului de protectie se poate face recurs in 5 zile de la emitere.

Sau

Persoana împotriva căreia s-a dispus o măsură prin ordinul de protecție pe durata maximă poate solicita revocarea ordinului sau înlocuirea măsurii dispuse.

Revocarea se poate dispune dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:

a) agresorul a respectat interdicțiile sau obligațiile impuse;

b) agresorul a urmat consiliere psihologică, psihoterapie, tratament de dezintoxicare ori orice altă formă de consiliere sau terapie care a fost stabilită în sarcina sa ori care i-a fost recomandată sau a respectat măsurile de siguranță, dacă asemenea măsuri s-au luat, potrivit legii;

c) dacă există indicii temeinice că agresorul nu mai prezintă un real pericol pentru victima violenței sau pentru familia acesteia.

Cererea de revocare se soluționează cu citarea părților și a unității de poliție care a pus în executare ordinul de protecție a cărui revocare se solicită. Participarea procurorului este obligatorie.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat