Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Norma de hrană se ia în calcul la stabilirea pensiei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Norma de hrană se ia în calcul la stabilirea pensiei de întreținere pentru minor?

Bună ziua ,pentru pensie alimentară pentru un minor ,fiind cadru militar este pus in calcul si norma de hrană!?Va rog daca aveti informații cu privire la baza legală,astept un raspuns.Multumesc
Manuela Rășină, administrator
ÎCCJ a admis recursul în interesul legii şi, în consecinţă a constatat că „În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 527 alin. 2 şi art. 529 alin. 1 şi 2 din Codul civil, echivalentul valoric al normei de hrană prevăzute de art. 2 alin. 4 şi art. 4 alin. 4 din Ordonanţa Guvernului nr. 26/1994 privind drepturile de hrană, în timp de pace, ale personalului din sectorul de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, nu se include în totalul veniturilor nete lunare în raport de care se stabileşte pensia de întreţinere datorată de către părinte copilului”.

Decizia ICCJ nr. 21/19.10.2015 a fost publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I nr. 943/21.12.2015 iar potrivit art. 517 alin. 4 din Codul de procedură civilă, dezlegarea dată problemelor de drept judecate este obligatorie pentru instanţe de la data publicării decizei respective în Monitorul Oficial al României, Partea I (adică de la data de 21.12.2015).