Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale participare asociat la beneficii si pierderi
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

participare asociat la beneficii si pierderi

Art.67(2) din L 31/1990 stipuleaza ca "dividendele se platesc asociatilor proportional cu cota de participare la capitalul social varsat, daca prin actul constitutiv nu se prevede altfel." Atunci, daca asociatii sunt de acord, se poate trece intr-un act constitutiv o clauza prin care asociatul ce detine 90% din capitalul social sa primeasca doar 10% din profitul net iar coasociatul sau ce detine 10% din capital sa primeasca 90% din profitul net respectiv? Desigur, si cota de participare la pierderi este aceeasi cu cota de participare la profit!
de ce nu [:((]
unde gasesti fraierul?[:))]
Atentie

in cazul prezentat, prevederea ar putea fi interpretata ca o clauza leonina.

in acest caz dosarul ar putea fi usor respins.