Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bani pentru tineri casatoriti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bani pentru tineri casatoriti

Buna ziua. Stie cineva daca se mai dau acei 200 de euro pentru tinerii casatoriti? Multumesc!
Pentru propunerea legislativă privind consolidarea statului prin susţinerea creşterii demografice s-a încetat procedura legislativa prin retragere de catre Senat .

Proiectul prevedea ca, la căsătoria tinerilor de până în 35 de ani, aceştia să primească 15.000 de lei din partea statului, sumă pe care o vor primi și familiile care au în întreținere cel puțin trei copii.

In speta, pe plan local,prin hotarari ale consiliului local se pot acorda astfel de ajutoare.