avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aș dori să cumpăr, cu credit ipotecar, un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aș dori să cumpăr, cu credit ipotecar, un apartament dobândit de vânzător prin donație. Care sunt riscurile mele?

As dori sa cumpar un apartament prin creditt ipotecar.
Vanzatorul a obtinut apartamentul prin donatie de la parinti.
Actul notarial de donatie are doua precizari:
a. donatia s-a facut cu scutire de raport
b. existenta unui al doilea fiu care este in viata (acesta nu a semnat sau nu a dat vreo declaratie)

As avea cateva intrebari:
1. Banca poate refuza creditul din cazua dobandirii prin donatie si nu vanzare-cumparere?
2. Daca vanzarea se realizeaza si devin proprietarul apartamentului, in cazul in care al doilea fiu va ataca donatia in viitor, pot sa fiu afectat in vreun fel si eu, sa fiu dat in judecata, sa pierd apartamentul .... ?
3. Se recomanda in acest caz o alta modalitate de a cumpara apartamentul, gen revocarea donatiei, cumpararea direct de la parintii care au facut donatia,.. ?

Va multumesc
Ultima modificare: Luni, 27 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: mosgenache , utilizator 00:03, 14 Iunie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Nu. Este la fel de act de proprietate, ca si vânzarea.
2. Fratele nu avea ce declarație să dea, pentru că un proprietar poate face orice dorește cu bunurile sale, fără acordul copilului.
Nu veti fi afectat nu absolut nimic. Nu mai fugiti de donații ca de bau bau.
3. Donațiile sunt irevocabile. Prin excepție, pot fi revocare pentru ingratitudine, sub forma unor fapte prevăzute limitativ de lege (delicte, injurii grave, atentat la viața donatorului etc).
Nu aveti ce sa încheiati cu parintii. In momentul de fata nu mai au calitatea de proprietari.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
1.Banca poate refuza creditul poate din motivul asta, poate din altul, asa ca luati-va masuri de precautie si stipulati o clauza in antecontract ( daca faceti antecontract), de genul sa nu pierdeti avansul daca banca nu va da creditul.
2.nu veti fi afectat pe viitor indiferent ce ar face fratele vanzatorului.
3 nu e cazul si nu aveti ce sa mai schimbati in actele lor ca sunt intocmite corect si are omul act de proprietate, nu conteaza cum a obtinut casa.
Ultima modificare: Duminică, 26 Mai 2019
gi-jane2, moderator
Va multumesc frumos pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu contract de vanzare-cumparare cu clauza de habitat cosmin zaharia cosmin zaharia Buna ziua, intampin si eu o problema legata de un act de vanzare-cumparare. Am la vanzare un apartament de 2 camere, la care am gasit un cumparator prin ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament obtinut prin donatie iftimemadi iftimemadi Buna ziua, Detin un apartament de 2 camere.Initial apartamentul a fost dobandit prin contract de vanzare cumparare de catre mine si sotul meu in procent de ... (vezi toată discuția)
Revocare donatie popo_acas popo_acas Buna ziua , Deci am sa spun problema : 1.Donatia a fost facuta intre frati 2.Cel ce a dat , nu are copii . 3.Nu a fost impusa vreo conditie a ... (vezi toată discuția)