Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aș dori să cumpăr, cu credit ipotecar, un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aș dori să cumpăr, cu credit ipotecar, un apartament dobândit de vânzător prin donație. Care sunt riscurile mele?

As dori sa cumpar un apartament prin creditt ipotecar.
Vanzatorul a obtinut apartamentul prin donatie de la parinti.
Actul notarial de donatie are doua precizari:
a. donatia s-a facut cu scutire de raport
b. existenta unui al doilea fiu care este in viata (acesta nu a semnat sau nu a dat vreo declaratie)

As avea cateva intrebari:
1. Banca poate refuza creditul din cazua dobandirii prin donatie si nu vanzare-cumparere?
2. Daca vanzarea se realizeaza si devin proprietarul apartamentului, in cazul in care al doilea fiu va ataca donatia in viitor, pot sa fiu afectat in vreun fel si eu, sa fiu dat in judecata, sa pierd apartamentul .... ?
3. Se recomanda in acest caz o alta modalitate de a cumpara apartamentul, gen revocarea donatiei, cumpararea direct de la parintii care au facut donatia,.. ?

Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
1. Nu. Este la fel de act de proprietate, ca si vânzarea.
2. Fratele nu avea ce declarație să dea, pentru că un proprietar poate face orice dorește cu bunurile sale, fără acordul copilului.
Nu veti fi afectat nu absolut nimic. Nu mai fugiti de donații ca de bau bau.
3. Donațiile sunt irevocabile. Prin excepție, pot fi revocare pentru ingratitudine, sub forma unor fapte prevăzute limitativ de lege (delicte, injurii grave, atentat la viața donatorului etc).
Nu aveti ce sa încheiati cu parintii. In momentul de fata nu mai au calitatea de proprietari.
1.Banca poate refuza creditul poate din motivul asta, poate din altul, asa ca luati-va masuri de precautie si stipulati o clauza in antecontract ( daca faceti antecontract), de genul sa nu pierdeti avansul daca banca nu va da creditul.
2.nu veti fi afectat pe viitor indiferent ce ar face fratele vanzatorului.
3 nu e cazul si nu aveti ce sa mai schimbati in actele lor ca sunt intocmite corect si are omul act de proprietate, nu conteaza cum a obtinut casa.
gi-jane2, moderator
Va multumesc frumos pentru raspuns!