Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere teren!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere teren!

Buna seara!Acum 2 zile am semnat un contract de inchiriere a unui teren in calitate de proprietar al acelui teren (a cate 3 pagini si in 3 ex.)La sfarsitul contractului scria ca este redactat in 2 ex.Si mai am o nelamurire.Contractul nu este redactat fata verso ci o pagina scrisa iar verso libera si tot asa si cu cea de a 2a pagina .Intrebarea mea ar fi este legal asa ceva. Adica nici macar nu era barata pagina libera ,stampila nici atat pe paginile libere nu avea.Mentionez ca eu dupa ce am semnat am observat.Se poate intampla ca chiriasul sa scrie ce doreste pe pagina necompletata??Semnate si stampilate sunt toate cele 3 exemplare la sfarsitul contractului.Astept raspuns .Va multumesc!!
gici, utilizator
Originalul semnat rămâne la notar. Chiriașul poate sa scrie ce vrea pe pagina albă, atât timp cât deține un exemplar.
Plus ca și dv aveți un exemplar, copie de pe original.
Originalul de la notar e baza.
Ceea ce deține chiriașul este un simplu exemplar, o copie mai exact.
problema e ca acel contract nu este facut prin notar...A venit pur si simplu cu actele la mine (de chirias vorbesc) sa le semnam .Un ex urmand sa il duca la Finante nu la notar.