Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Concediu cresterea copilului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Concediu cresterea copilului

La cat timp de la nasterea poate tatal sa intre in CCC pana la varsta de 2 ani? Daca in perioada cat tine CCC firma de la care a iesit tatal in CCC asi anceteaza activitatea cum se procedeaza cu contractul de munca suspendat pentru CCC? Ce suma poate realiza tatal in aceasta perioada din venituri in asa fel ca sa nu piarta indemnizatia de CCC?
Mama a beneficiat/beneficiaza de concediul de maternitate?
Daca da, dupa terminarea concediului de maternitate.
Daca nu, dupa nasterea copilului poate depune actele....
Contractul poate inceta doar in cazul reorganizari judiciare sau a falimentului angajatorului, chiar daca se afla in CCC.
Suma ce o poate realiza, vinuturile, nu trebuie sa depaseasca in jur de 3000 de lei anual ( Nu cunosc exact suma, puteti intreba la AJPIS la depunerea actelor).
Baza legala- OUG 111/2010- privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, cu modificarile si completarile ulterioare.
Ionut.ion, utilizator
Intre timp am aflat ca,cf.Legii 89/2019 de complectare a OUG 111/2010 poate avea venit max.6250 ron .Mama nu este angajata deci nu beneficiaza de concediu de maternitate.