Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune in instanta pentru perfectare vanzare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune in instanta pentru perfectare vanzare?

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi pentru urmatoarea problema: un vecin a cumparat o boxa cu contract de vanzare de mana in anul 2013 (a platit pretul integral prin virament bancar si o foloseste de atunci). Acum doreste revanzarea boxei dar a constatat ca aceasta este in cadastrul si extrasul de carte funciara al primului proprietar, care intre timp a donat apartamentul cu tot cu boxa. Ce poate face vecinul meu, o actiune in instanta pentru perfectarea vanzarii sau constatarea dreptului de proprietate? Orice sfat este binevenit. Multumesc.
123456789Dana, utilizator
Bună seara,

O asemenea vânzare este lovită de nulitate absolută iar proprietar de drept acum este donatarul care a primit apartamentul. Aș mergem împotriva vechiului proprietar pentru recuperarea sumei de bani. Consultați un avocat pentru a gasi soluția cea mai potrivită.
Asa este, donatarul este proprietarul de drept, dar vanzarea boxei s-a facut in 2013, iar donatia in 2018. Donatorul recunoaste ca a vandut boxa dar nu vrea sa ii spuna si donatarului, se teme ca nu va mai primi ingrijirile necesare ca este in varsta.