avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport la urgenta
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport la urgenta

Buna seara. Pasaportul fetei mele expira pe 14.07.2019 iar programarea la consulatul din Bonn am primit-o pe 16.09.2019. Imi puteti spune , va rog ce pot face sa nu stea fata 2 luni fara acte valabile?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: mihaela_2013 , utilizator 13:12, 30 Mai 2019
Puteti sa veniti in tara si sa-i faceti pasaport.
Puteti sa mergeti la alt centru de pasapoarte poate va face mai repede.
Puteti sa faceti pasaport temporar daca este o urgenta.
Puteti sa faceti titlu de calatorie daca are pasaport expirat si ii trebuie super super urgent si nu se poate faca pasaport temporar.
Nu stiu daca ne face in tara pasaport CRDS. Noi suntem cetateni romani, cu domiciliul in Germania. Fata mea are fetita mica , nu poate merge in tara, din pacate. Si dupa cate stiu , fara buletin nu se poate face pasaportul in tara. Noi am predat buletinele la primirea pasapoartelor CRDS. De aceea este urgent . Va multumesc anticipat

mihaela_2013 a scris:

Puteti sa veniti in tara si sa-i faceti pasaport.
Puteti sa mergeti la alt centru de pasapoarte poate va face mai repede.
Puteti sa faceti pasaport temporar daca este o urgenta.
Puteti sa faceti titlu de calatorie daca are pasaport expirat si ii trebuie super super urgent si nu se poate faca pasaport temporar.

Pasapoartele CRDS se pot face in Romania. Puteti sa ajungeti in tara, faceti pasapoartele necesare. Puteti specifica unde sa fie livrat (in Germania). Asta daca va incadrati in perioada de valabilitate ca sa puteti calatorii.

Un titlu de calatorie puteti sa cereti daca fata are pasaportul expirat si vrea sa ajunga in tara. Dar la intoarcere va trebuie pasaportul emis in tara.
Sau asteptati sa depuneti actele in Germania, cu livrare pasaport in Romania si il ridicati de aici,

Depinde care varianta va avantajaza. Eu personal as merge pe a realiza pasaport in alta locatie cu livrare unde ma avantajaza, dar as verifica cand pot sa ma programez

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Crds lili888 lili888 Locuiesc in Italia de aproape 14 ani,am depus actele pentru a primi peste 2 ani circa cetatenia italiana.am CI care va expira in 2023 dar totodata nu mai ... (vezi toată discuția)
Pasaport expirat Black3yes Black3yes Buna! Sper ca ma poate ajuta cineva pentru ca am cateva intrebari si la consulatul roman nu primesc raspuns. Locuiesc de 10 ani in Germania, am fost aici ... (vezi toată discuția)
Calatorie cu un minor anerose anerose Sunt cetatean roman cu domiciliul in Germania.am un copil minor cu cetatenie romana.pasaportul copilului a expirat,iar programare pentru un nou pasaport este ... (vezi toată discuția)