Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa a II-a de munca respinsa pe motiv ca functia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa a II-a de munca respinsa pe motiv ca functia de strungar nu se regaseste in temeiurile legale invocate in adeverinte

Buna seara!

Unchiului meu i-a fost respinsa cererea de pensionare pentru limita de varsta cu reducerea varstei, pe baza grupei a II-a de munca, ca urmare a respingerii celor 2 adeverinte de grupa de munca depuse la dosar.
Motivele respingerii le redau mai jos:
“Nu s-au valorificat perioadele 11.01.1979 – 01.04.1994 si 01.04.1994 – 01.04.2001 ca fiind lucrate in grupa a II-a de munca conform adeverintei nr. 5024/17.10.2017 emisa de CNAIR SA – DRDP Constanta si adeverinta emisa de SC Colas Drumuri SRL Bucuresti, intrucat FUNCTIA DE STRUNGAR nu se regaseste in HG nr. 1223/1990, Ordinul 50/1990 anexa nr. 2 pct. 160 si pct. 184. Se respinge cererea….(din aceasta cauza – notificarea mea)

Cum comentati? Doresc sa gasesc impreuna cu voi o solutie de rezolvare a problemei.
Opinia mea: Casa de Pensii nu se leaga:
- nici de lipsa vreunui element obligatoriu din adeverinte;
- nici de lipsa vreunei mentiuni faptice despre conditiile in care a lucrat petentul, care sa incadreze in niste conditii de munca – nocive grele, toxice, periculoase sau intr un anumit mediu – cum sunt unele puncte din anexa 2 la Ordinul 50/1990 care descriu astfel de situatii, sau in anumite sectoare de munca (constructii montaj – ex HG 1223/1990)

Casa de pensii se leaga strict din punct de vedere teoretic, anume ca nu exista in aceste prevederi legale functia de strungar.

Astept cu interes parerile voastre!
Parerea mea personala este ca, vorbind strict pe legislatie si ce este la dosarul de pensie casa de pensii nu a aplicat legislatia in cauza (cand trebuia sa se rezume doar la ce spun temeiurile legale invocate in adeverinte), avand in vedere ca temeiurile legale mai sus enuntate incadreaza/enumera in grupa II de munca niste activitati iar nu niste functii/meserii: constructii-montaj, conditii de munca nocive, grele sau periculoase, etc. sau activitatea in sectoarele: de demontari, decapari si degresari, din anumite inntreprinderi expres prevazute de lege.

Si chiar daca am avea in vedere ca nu sunt precizate in adeverinte aceste activitati, conditii de munca sau sectoare, totusi casa de pensii nu se leaga de aceste aspecte,

Dincolo de aceste interpretari, daca am vrea sa evitam un litigiu si sa ne conformam deciziei de respingere, ce credeti ca ar fi util sa facem pentru a convinge casa de pensii de incadrarea functiei de STRUNGAR in grupa de munca? s-a mai confruntat cineva cu o situatie similara si/sau cu o astfel de solutie de respingere?

Multumesc!
eagle_free, utilizator
Pentru a putea fi incadrat in grupa de munca, trebuie respectate prevederile Ordinului 50/ 1990 completat in 1994 art. 5-8
In sensul acestor articole, firma la care a lucrat trebuia sa intocmeasca la data prevazuta in ordin documentatii care sa fie avizate de ITM si in baza avizului sa nominalizeze lucratorii pe locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii (pentru a se incadra in pozitiile mentionate in adeverinte, respectiv 160 si 184 din anexa 2).
In carnetele de munca ale lucratorilor nominalizati trebuie sa se regaseasca aceste mentiuni. Daca s-au depus adeverinte, rezulta ca nu exista mentiuni in carnetul de munca.
Pentru ca adeverintele sa fie avute in vedere la CJP trebuie depuse copie xerox autentificata de angajator dupa avizul ITM si decizia de nominalizare a lucratorului.
problema nu este lipsa acestor documente, nu asta este motivatia casei de pensii in respingerea cererii de pensie. Motivatia este cea pe care am redat-o intre ghilimele, care este alta poveste decat ce spuneti dvs.

Dupa rationamentul dvs. ar trebui respinse toate adeverintele de grupa depuse la dosarele de pensie care nu au atasate la aceste adeverintele documentele mentionate de dvs., ceea ce nu se intampla.
eagle_free, utilizator
Casele de pensii pot cere aceste documente daca exista suspiciuni legate de incadrarea in grupa de munca. Tocmai pentru a se convinge, meseria de strungar nefiind nominalizata, se cer aceste documente.
Pot, d-nule Popa Gheorghe. Dar nu este cazul in speta. Altele sunt motivele care au facut obiectul deciziei de nevalorificare (nu neprezentarea unui anume document), respectiv cele pe care le-am prezentat eu mai sus, intre ghilimele, si la care am cerut niste sfaturi, la obiect.

Va multumesc!
eagle_free, utilizator