Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Crestere copil

Daca sotul a lucrat pana in ianuarie 2019 si eu sunt insarcinata in 2 luni,deci ar trebui sa nasc in dec-ianuarie 2020 poate beneficia el de indemnizatie?
1) nastere in decembrie 2019
Perioada eligibila pentru CCC : ianuarie 2018 - decembrie 2019
perioada luata in calcul : ianuarie 2018 - ianuarie 2019 (13 luni)

2. nastere in ianuarie 2020
Perioada eligibila pentru CCC : februarie 2018 - ianuarie 2020
perioada luata in calcul : februarie 2018 - ianuarie 2019 (12 luni)

In speta, va putea beneficia de indemnizatie.