Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prenatal

Buna am si eu o intrebare daca sotul meu intra in prenatal poate lucra ca sofer in acelas timp cat are si prenatalul? Adica sa nusi opreasca activitatea la munca? Mentionez ca eu sunt caznica si nu pot beneficia de prenatal. Multumesc
Buna ziua,
Sotul nu poate intra in concediul de maternitate (prenatal si postnatal,cele 126 de zile...), doar MAMA poate beneficia de acesta.
Tatal poate intra in Concediu Crestere Copil-CCC, concediul de care beneficiezi pana implineste varsta de de 2, sau 3 ani, copilul.
Pe durata acestui concediu nu poti realiza venituri legale* mai mari de vreo 6000 de lei pe an, altfel pierzi indemnizatia.
Tatal poate depune direct dosarul pentru stimulentul de insertie fara sa mai intre in CCC.
Mulțumesc frumos pentru informație.... Dacă soțul is face acel stimulent poate continua cu muncă și să beneficieze de bănuți cei dați de stat? Pentru acte la primărie trebe mers? Mulțumesc!
Daca tatal depune dosarul pentru stimulent , atunci va merge la serviviu si in plus va mai primi de la stat suma de 650 lei - stimulent de insertie.

Actele se depun la Primarie.
Cornel Vasile, Consilier juridic