Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri din mai multe surse
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri din mai multe surse

Daca obtin venituri din dividende ce depasesc 24960 platesc CASS in valoare de 2496 lei/an dar mai obtin si venituri din chirii in valoare de 19740 deci as plati doar impozitul pt acestea (1184 lei),asadar oricum plafonul este depasit dar ma raportez in a plati doar 2496 CASS si 1184 impozit? Daca inchei contractul de inchiriere din luna mai 2019 se schimba ceva?
Pentru a vedea daca trebuie sa platiti au nu in anul 2019 cass, cumulati toate valorile ale venitului net din cele doua categorii de venit din 2019.
Venitul net din cedarea folosinței bunurilor se stabilește prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 40% asupra venitului brut conform contractului. Pentru acest an, luati in calcul doar venitul brut din lunile de valabilitate a contractului.
Venitul net din dividende este valoarea dividendelor distribuite si incasate in anul 2019.
Daca valoarea cumulata din ele doua este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie, aplicarea procentului de 10% pentru cass se face doar la valoarea plafonului.
george-neagu, moderator
Multumesc frumos. CAS nu se plateste ?
La aceste doua tipuri de venit, cel din inchirieri si cel din investitii (dividende) fara cas.