Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale certificat constatator punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

certificat constatator punct de lucru

Am ratacit sau pierdut cerificatele constatatoare a doua puncte de lucru, stie cineva ce se intampla in cazul acesta? Mentionez ca cele doua puncte de lucru sunt in curs de desfiintare , am facut demersurile necesare in sensul asta si mi se cer aceste certificate in original. Cum procedez daca nu le mai am?
Multumiri anticipate pt raspuns!
Le declari pierdute si prezinti anuntul din ziar la registru. Evident ca in anuntul ala trebuie sa apara toate elementele de individualizare ale celor doua certificate.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Atentie, in momentul in care faci anuntul in ziar trebuie sa declari ca sunt nule, in caz contrar vei avea probleme la ORC.
nicu_luciana a scris:

Am ratacit sau pierdut cerificatele constatatoare a doua puncte de lucru, stie cineva ce se intampla in cazul acesta? Mentionez ca cele doua puncte de lucru sunt in curs de desfiintare , am facut demersurile necesare in sensul asta si mi se cer aceste certificate in original. Cum procedez daca nu le mai am?
Multumiri anticipate pt raspuns!

Actele necesare pentru depunerea cererii de eliberare duplicat pentru certificatele de inregistrare/contatatoare sunt:
- Cerere de eliberare duplicat - cererea sa fie completata cu toate datele de identificare ale administratorului - prin imputernicit cand este cazul;
- Ziarul (in original) cu anuntul pierderii actelor. Anuntul trebuie sa cuprinda denumirea societatii, sediul social, numarul de inmatriculare in registrul comertului, CUI, felul certificatului de inregistrare, constatator pentru sediu sau punct de lucru (se precizeaza adresa punctului de lucru) actele trebule declarate nule;
- Delegatia pentru depunerea si ridicarea duplicatului data si semnata de administrator;
- Taxa de 10 Iei (urgenta 50%);
- Copie Cl pentru deponent

Nu se primesc cereri cu anuntul in care apare: “pierdut certificat de inmatriculare”!
Utilizatorul a mentionat faptul ca cele 2 puncte de lucru sunt in curs de radiere, in aceste conditii nu mai este nevoie de eliberarea duplicatelor, este suficient sa depuna ziarul in care a fost publicat anuntul.