avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcool la volan

ce pedeapsa as putea lua pt conducere auto cu o alcoolemie de 1,17% la alcooltest?la sange nu stiu cat mia iesit .. am cva sanse sa scap doar cu amenda penala? Mentionez ca am permis de 20 ani si nu am avut nici o abatere
Cel mai recent răspuns: ContSters113754 , utilizator 20:06, 25 Noiembrie 2009
salut
daca in aerul expirat ai avut 1,17% pai in sange ai sa ai aprox. 2,35,
conform legii daca concentratia de alcool in singe este peste 0,8 este deja caz penal si se pedepseste cu inchisoare de la 1-5 ani
este important daca esti la prima abatere, daca nu te-ai opus in momentul retinerii, daca nu sa produs un accident, daca in timpul accidentului nu au fost pagube materiale sau raniti....
pedeapsa o decide instanta, aceasta decizie depinde si de gravitatie......
eu unul din cate stiu si din cate am citit cu o asemenea alcoolemie (foarte mare zic eu) nu vei scapa doar cu amenda ... exista riscul sa iti fie anulat permisul si sa fi nevoit sa dai inca o data examenul iar pedeapsa daca esti la prima abatere este posibil sa o primesti cu suspendare....
pentru a primi un raspuns mai concret de la cineva care este in mai in tema cu legislatia ar fi recomandabil sa dai mai multe detalii despre cazul tau....
oricum iti urez o rezolvare favorabila a cazului....
Ultima modificare: Miercuri, 25 Noiembrie 2009
kkkeler, utilizator
conform codului rutier de pe site - politiaromana
Art.87. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
(2) Cu pedeapsa prevăzută la alin.(1) se sancţionează şi persoana care conduce un autovehicul sau un tramvai şi care se află sub influenţa unor substanţe ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora.
(4) Dacă persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute la alin.(1) sau (2) efectuează transport public de persoane, transport de substanţe sau produse periculoase ori se află în procesul de instruire practică a unei persoane pentru obţinerea permisului de conducere sau în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoare de la 2 la 7 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier (sub influenta bauturilor alcoolice) Lepy Lepy buna. azi dimineata am fost implicat intr-un accident rutier avariind 2 autoturisme. Problema e legata de faptul ca am consumat bauturi alcoolice iesind la ... (vezi toată discuția)
Alcolemie 1,80 gyc28 gyc28 am o alcolemie de 180 la mie accident fara victime e prima abatere nu am antecedente ce se antampla? suspendare sau ecxecutare si cam cat? care sat pasi ... (vezi toată discuția)
Consum alcool la volan marinelp marinelp buna ziua ..am avut alcoolemie 0.78 an aerul expirat , care sunt consecintele? mentionez ca am refuzat recoltarea probelor de sange..si sunt la prima abatere ... (vezi toată discuția)