Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cand se considera tardiva completarea cu motiv ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cand se considera tardiva completarea cu motiv justificat a actiunii de Contestatie la Executare?

Buna ziua
Exista termen maxim legal dupa care nu se poate completa actiunea de Contestatie la Executare (intervine exceptia tardivitatii)?
Sentinta e din 2010 si Executarea din 31 iulie 2018. Contestatia a fost facuta in termen, in august 2018 motivata pe:
1.exceptie, timpul de 3 ani pentru punere in executare nu a fost intrerupt si a prescris in 2013.
2.fond, nu exista datorii sumele reclamate fiind platite.
In decembrie 2018, la primul termen, instanta a amanat cauza pt stabilirea si achitarea taxei de timbru
In ianuarie 2019 Contestatarul a completat Contestatia cu o cerere de admitere si a exceptiei “lipsei calitatii de creditor a partii reclamante”
In februarie 2019 instanta a amanat in vederea solutionarii cererii de ajutor public
In martie 2019 instanta amanat iarasi in vederea solutionarii cererii de ajutor public
In aprilie 2019 instanta a amanat pronuntarea
In mai 2019 instanta sa pronuntat asupra exceptiei “lipsei calitatii de creditor a partii reclamante” si a respins-o ca introdusa tardiv.
In iunie 2019 se va judeca apelul la respingere justificata prin tardivitate, daca se declara, daca nu se judeca contestatia pe baza motivelor din august 2018. Apelul ar avea sens, exista motivatie legala pentru a obtine respìngerea interventiei exceptiei tardivitatii?
ulises10, utilizator
În astfel.de cazuri trebuie analizat dosarul si hotărârea judecătorească.
Se impune o analiză amănunțită pentru a se observa daca exista o chichita avocateasca.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
art de lege ori ceva jurisprudenta, poate

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

În astfel.de cazuri trebuie analizat dosarul si hotărârea judecătorească.
Se impune o analiză amănunțită pentru a se observa daca exista o chichita avocateasca.

sa inteleg ca intradevar este tardiva completarea din ianuarie, exceptia “lipsei calitatii de creditor a partii reclamante” ?
ulises10, utilizator