Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am avut un accident auto soldat cu o victima, pe CML a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am avut un accident auto soldat cu o victima, pe CML a primit 115 zile de ingrijire medicala

Buna seara si felicitari acestei comunitati!

In luna februarie am avut un accident auto, iar un pasager din cealalata masina a suferit o ruptura de tibie.
Acum 2 zile am fost sunat de catre agentul de la politie sa ma prezint la sectie pentru a preda permisul (avand in vedere faptul ca victima a avut peste 90 zile pe CML), lucru pe care l-am si facut azi. Pana la solutionarea dosarului voi continua sa conduc cu dovada. care sunt cele mai probabile scenarii dupa solutionare? Se va decide suspendarea permisului, anularea, etc. Nu vad sa existe, sau sper ca nu sunt sanse de ceva mai grav (inchisoare). Si o ultima intrebare: considerati ca ar trebui sa angajez un avocat?
Va multumesc!
Mereu este indicat sa aveti avocat ales.
Aveti grija sa reinnoiti dovada de fiecare data inainte sa expire, la Parchet.
Singurul scenariu este trimiterea in judecata, pedeapsa cu suspendare si admiterea laturii civile, in sarcina asiguratorului.
In majoritatea cazurilor nu se anuleaza permisul.
va multumesc pentru raspuns!
Discutam de infractiunea de vatamare corporala din culpa si nu am inteles de ce anume depinde anularea permisului in cazul condamnarii la o pedeapsa cu inchisoarea cu suspendarea executarii sub supraveghere pentru aceasta infractiune.
Daca sunteti amabila sa ne precizati in ce situatie se anuleaza si in care nu se anuleaza permisul.

Ana-Maria Dutescu a scris:

Mereu este indicat sa aveti avocat ales.
Aveti grija sa reinnoiti dovada de fiecare data inainte sa expire, la Parchet.
Singurul scenariu este trimiterea in judecata, pedeapsa cu suspendare si admiterea laturii civile, in sarcina asiguratorului.
In majoritatea cazurilor nu se anuleaza permisul.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat