Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la liberă exprimare: e legal să mi se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la liberă exprimare: e legal să mi se atragă atenția, la muncă, pentru că folosesc uneori un limbaj mai ,,colorat"?

Daca in timp ce vorbesc cu un coleg si amandoi folosim un limbaj uneori mai "colorat" pentru ca ne-am permis, este corect ca o terta persoana din afara discutiei sa ma jigneasca pentru faptul ca vorbesc asa? Iar maistrul de pe linie sa ii dea dreptate lui pe motivul ca acel om nu agreeaza injuraturi, in contextul in care nu l-am jignit niciodata si am avut tot timpul un limbaj decent cu el.
Mi se incalca dreptul la libera exprimare daca mi se interzice folosirea anumitor expresii cu colegii cu care ne-am permis reciproc astfel de limbaj, doar pentru a multumi acel coleg care nu agreeaza modul nostru de a comunica?
Manuela Rășină, administrator
Constitutia Romaniei
Art. 30 – Libertatea de exprimare
....
(6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine.
....
Banuiesc ca nu va vorbiti cu colegul injurandu-va reciproc, la dvs acasa, ci la locul de munca, unde treaba dvs e sa va respectati munca si colegii, seful, clientii etc.
Ce faceti dvs la munca, nu e libera exprimare.. ci se cheama altfel, daca vreti sa va exprimati asa.. iber, mergeti pe camp, unde nu va aude nimeni.
O sa incerc sa explic. Limbajul meu in general este unul decent. Dar mai sunt scapari in care folosesc expresii gen p... mea. Dar doar cu anumiti colegi, niciodata cu el. Din contra pe el l-am respectat in vorbire, si mereu am vorbit la persoana a 3a. Din partea lui este ok sa ridice vocea si sa ma faca nesimtit fara ca eu sa il jignesc vreodata?

gi-jane2 a scris:

Banuiesc ca nu va vorbiti cu colegul injurandu-va reciproc, la dvs acasa, ci la locul de munca, unde treaba dvs e sa va respectati munca si colegii, seful, clientii etc.
Ce faceti dvs la munca, nu e libera exprimare.. ci se cheama altfel, daca vreti sa va exprimati asa.. iber, mergeti pe camp, unde nu va aude nimeni.

In ce sens as putea prejudicia demnitatea sau onoarea acelei persoane, avand in vedere ca dansul doar a asistat la discutie din afara. Nu i sa adresat nimeni urat.

Cornel Vasile a scris:

Constitutia Romaniei
Art. 30 – Libertatea de exprimare
....
(6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine.
....

Nu, nu vi se încalcă. Dreptul la liberă exprimare este acela de a spune ce gândiți, iar din ce povestiți reiese că problema e limbajul dvs., nu opiniile pe care le aveți.
[ link extern ] /

Ce v-a spus maistrul nu e un abuz și nu vă încalcă niciun drept. Mai mult, e datoria lui să se asigure că toată lumea din subordinea lui are confort psihic la locul de muncă. Cum nu pentru socializare ne ducem la muncă, sunt de părere că trebuie să renunțați la limbajul ,,colorat'' dacă acest lucru îi deranjează pe cei din jur, pentru că limbajul vulgar sau obscen în public poate crea disconfort persoanelor din jur.

Ca idee: avem și lege care stabilește niște norme de comportament în public, este Legea nr. 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice:
Art. 1. -
Pentru asigurarea climatului de ordine și liniște publică necesar desfășurării normale a activității economice și social-culturale și promovarea unor relații civilizate în viața cotidiană, cetățenii sunt obligați să aibă un comportament civic, moral și responsabil, în spiritul legilor țării și al normelor de conviețuire socială.

kassp3r a scris:
Din partea lui este ok sa ridice vocea si sa ma faca nesimtit fara ca eu sa il jignesc vreodata?

Nu, nu este ok. Când, sau dacă, mai face asta cereți-i maistrului să procedeze exact cum a făcut-o cu dvs., însă dacă dispare cauza dispare și efectul. N-o să mai auziți nici dvs. jigniri :)
Ares-3, moderator