Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... domiciliu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

domiciliu

o persoana pierde un apartament printr-o datorie la o banca,il cumpara o firma,apoi firma il vinde fiicei acestuia,dar este achitat de tatal ei.Ambii au domiciliul acolo in acest timp.Dupa achitarea apartamentului de catre tata,acesta este scos din apartament pe motiv ca se casatoreste si este al ei;are acest drept fata?Tatal nu are unde locui ,poate sa castige in instanta apartamentul.Mentionez ca tatal este divortat de mama
veronica ciucanu, utilizator
Buna ziua. In principiu, tatal are avea un drept de creanta asupra sumei achitate fetei. Trebuie analizate actele, modul in care s-a facut transferul, data transferului. Fata, fiind unicul proprietar (cf contract) atunci poate dispune de bun, inclusiv poate sa isi evacueze tatal. Pentru o opinie particulara, mergeti la avocat cu actele. O zi buna.
Buna seara,
GREU de dovedit cele afirmate.
Daca nu exista PROBE reale si certe atunci tatal, legal, nu are niciun drept.
Nu discut de problema morala.
Tatal ar putea solicita restituirea sumei pe care a platit-o pentru achizitionarea apartamentului, insa trebuie sa dovedeasa acest fapt intrucat conform contractului de vanzare cumparare fiica este proprietara apartamentului si prin urmare, rezulta faptul ca ea a platit pretul apartamentului, in calitate de cumparator.
Trebuie analizat care sunt motivele pentru care tatal a actionat in acest mod, achitand el pretul apartamentului desi in contract apare fiica in calitate de cumparator si stabilit daca este vorba despre o donatie, de un imprumut, pentru ca, in functie de acest fapt si solutiile sunt diferite.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat