Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare comodatar la incetare termen
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare comodatar la incetare termen

In urma vanzarii imobilului proprietarul stabileste contract de comodat astfel incat sa mai poata vanzatorul sa stea un timp in imobil. Comodatarul (ocupantul spatiului) in urma unui contract s-ar putea sa refuze sa predea cheile la termen. Care e solutia sa se asigure predarea la termen? Poti chema politia ca e intrus in imobil? Trebuie sa apelezi la un avocat sa incepi actiune in instanta pt evacuare, in cat timp s-ar rezolva cel mai rapid evacuarea sau care este cea mai buna procedura de a obtine evacuarea din imobil cat mai curand. Daca la termenul de predare nu este comodatarul acasa poti veni cu lacatusul sa schimbi usa? Dar daca are lucruri in continuare inauntru?
Din păcate, reclamantul care doreste sa obtina evacuarea unor persoane dintr-un imobil proprietatea sa are deschise doua cai: procedura speciala a evacuarii reglementata de disp. art. 1033 – art. 1044 C.proc.civ., sau procedura de drept comun a actiunii in evacuare!

Nici măcar de ordonanță președințială nu vă puteți prevala în această materie iar poliția nu are ce să facă decât să încheie un P.V. de constatare, instanța decide!
Multumesc pentru raspunsul rapid, deci daca se apeleaza la un avocat acesta se poate ocupa de toate demersurile?
Cum decurg lucrurile, in cam cate zile aproximativ se solutioneaza totul daca totul este clar pe hartie privind titlul de proprietate?
Avocatul il someaza sa evacueze in termeni de 5 zile, dupa care se adreseaza instantei, sau se adreseaza direct instantei sa se obtina hotararea judecatoareasca de evacuare a ocupantului ilegal?
Procedcura rapida este similara ordonantei presedintiale ca timpi. Nu dureaza catvea zile. cat despre pasi, vorbiti cu avocatul. 5 zile nu e un termen rezonabil...
Da, prima data se somează (nu-i obligatoriu dar eu așa procedez întrucât adesea produce efecte și se evită un litigiu ce presupune mai mult timp și
mai mule costuri, eu de obicei le acord 15 zile).
Este o procedură ce se judecă cu destul de multă celeritate!
Contractați servicii avocațiale!
Problema este ca nimeni nu va poate garanta cat durează,teoretic este o procedura care se judeca cu celebritate,practic sunt o multime de impedimente,vacanta judecătorească,volum mare de dosare etc.Tb sa va gânditi la câteva luni .2-3 ,în nici un caz zile.Riscul de a i evacua singur sau de a schimba yala este sa va treziți cu plângeri penale făcute pt a va sicana.