Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... separare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

separare

cum procedezi cand vrei ca tu sa ramai cu asociatia mama iar scara cealalta sa isi infiinteze asociatia lor de proprietari
lidia01, utilizator
Buna ziua,
Daca apartamentul dvs. este situat pe scara cu pricina si majoritatea proprietarilor au hotarat separarea...nu prea aveti ce face... "partile comune" de pe scara respectiva ( casa scari, uscator, ascensor, conducre de apa calda/rece, etc.) ce va deservesc vor fi administrare de noua asociatie...
Buna ziua,
Nu eu ca si proprietar ci eu ca asociatie de proprietari deja existenta si care doreste sa ramana doar cu o scara, determinand cumva cealalta scara sa-si infiinteze asociatia lor de proprietari. Pot solicita separarea in adunarea generala, insa cum ii conving pe ceilalti sa-si infiinteze o asociatie de proprietari. Situatia inversa prin care o scara doreste sa se separe de asociatia "mama" am inteles-o. Dar solutia pentru asociatia"mama" care vrea sa "scape" de o scara exista?
In cadul condominiilor opereaza votul majoritatii
Pentru corecta si completa dv informare referitor la modalitate infiintare asociatii de proprietai studiati disp L nr 196/2018 care impune conditii stricte
Asa cum nu au putut fi fortati sa intre tot asa nu pot fi fortati sa iasa.

Legea specifica conditii doar pentru separare nu si pentru "dat afara".

Daca nu va place de ei va separati d-voastra dar asta implica costuri si ei raman cu asociatia mama.
Ati inteles bine. Multumesc pentru raspuns.