avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... separare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

separare

cum procedezi cand vrei ca tu sa ramai cu asociatia mama iar scara cealalta sa isi infiinteze asociatia lor de proprietari
Ultima modificare: Marți, 11 Iunie 2019
lidia01, utilizator
Cel mai recent răspuns: lidia01 , utilizator 16:28, 12 Iunie 2019
Buna ziua,
Daca apartamentul dvs. este situat pe scara cu pricina si majoritatea proprietarilor au hotarat separarea...nu prea aveti ce face... "partile comune" de pe scara respectiva ( casa scari, uscator, ascensor, conducre de apa calda/rece, etc.) ce va deservesc vor fi administrare de noua asociatie...
Buna ziua,
Nu eu ca si proprietar ci eu ca asociatie de proprietari deja existenta si care doreste sa ramana doar cu o scara, determinand cumva cealalta scara sa-si infiinteze asociatia lor de proprietari. Pot solicita separarea in adunarea generala, insa cum ii conving pe ceilalti sa-si infiinteze o asociatie de proprietari. Situatia inversa prin care o scara doreste sa se separe de asociatia "mama" am inteles-o. Dar solutia pentru asociatia"mama" care vrea sa "scape" de o scara exista?
In cadul condominiilor opereaza votul majoritatii
Pentru corecta si completa dv informare referitor la modalitate infiintare asociatii de proprietai studiati disp L nr 196/2018 care impune conditii stricte
Asa cum nu au putut fi fortati sa intre tot asa nu pot fi fortati sa iasa.

Legea specifica conditii doar pentru separare nu si pentru "dat afara".

Daca nu va place de ei va separati d-voastra dar asta implica costuri si ei raman cu asociatia mama.
Ati inteles bine. Multumesc pentru raspuns.

Alte discuții în legătură

Noi avem o asociație de proprietari pe scară, dar nu ne-am ... zmarius zmarius Noi avem o asociație de proprietari pe scară, dar nu ne-am despărțit de cealaltă asociație, având restanțieri. Plățile (apă și curent pe scară) le ... (vezi toată discuția)
Bună ziua.am și eu o intrebare.acum patru ani ne-am transformat ... Mircea Cojocaru Mircea Cojocaru Bună ziua.Am și eu o intrebare.Acum patru ani ne-am transformat din asociație de locatari în asociație de proprietari.Blocul este format din 4 scari.Pina ... (vezi toată discuția)
1/legea 196/2018 actualizata prevede sef de scara? daca nu, prevede ... Atomi Atomi 1/LEGEA 196/2018 ACTUALIZATA PREVEDE Sef de scara? Daca nu, prevede altceva? 2/ Seful de scara, in caz ca se convine trebuie sa fie proprietar in mod ... (vezi toată discuția)