Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Noi avem o asociație de proprietari pe scară, dar nu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Noi avem o asociație de proprietari pe scară, dar nu ne-am ...

Noi avem o asociație de proprietari pe scară, dar nu ne-am despărțit de cealaltă asociație, având restanțieri. Plățile (apă și curent pe scară) le facem tot la vechea asociație. O proprietară, care s-a ocupat de treburile curente de pe scară și care e administrator (neplătit) dar a preluat atribuțiile președintelui, deși avem un președinte ales, insistă să ne desființăm asociația de scară. Se poate să rămânem cu asociația, dar să plătim tot unde plătim dintotdeauna?
nu exista asociatie sa fie parte dintr-o alta asociatie

daca despartirea este in curs.....fiecare isi face listele de intretinere si incaseaza
care a fost scopul despartirii?ca vad ca nu prea va doriti
ART. 13 din legea 196/2018
(1) Asociația de proprietari se înființează prin acordul scris a cel puțin jumătate plus unu din
numărul proprietarilor dintr-un condominiu.
(2) În condominiile cu mai multe tronsoane sau scări se pot constitui asociații de proprietari pe
fiecare tronson ori scară în parte numai în condițiile în care proprietatea comună aferentă
tronsoanelor sau scărilor poate fi delimitată și în condițiile în care există branșamente separate pe
fiecare scară sau tronson.
(3) Divizarea unei asociații de proprietari existente în două sau mai multe asociații, pe scări sau
tronsoane, se face numai în condițiile în care proprietatea comună aferentă tronsoanelor sau
scărilor poate fi delimitată și în condițiile în care există branșamente separate pe fiecare scară sau
tronson, la propunerea majorității proprietarilor din scara sau tronsonul respectiv, cu acordul
majorității proprietarilor din asociația ce urmează a se diviza.
(4) Dacă este cazul, asociațiile de proprietari înființate pe scări sau tronsoane de clădire își
reglementează între ele raporturile juridice cu privire la aspectele tehnice comune acestora, printro anexă la acordul de asociere.

Ionut.ion, utilizator
Legiuitorul in disp L nr 196/2018 a prevazut procedura legala de infiintare asociatie de proprietari si iesire din alta asociatie chiar daca exista restantieri
Legal o persoana nu poate exercita concomitent in cadrul aceleiasi asociatii de proprietari atat functie de administrator cat si de presedinte-este situatie de incompatibilitate
Trebiie sa veti in vedere ca infiintarea unei persoane juridice este o problema de responsabilitate si implica acte si actiuni iar desfiintarea implica reluarea procedurii cu alte acte si actiuni catre autoritati