Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CALCUL CONCEDIU DE ODIHNA NEEFECTUAT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CALCUL CONCEDIU DE ODIHNA NEEFECTUAT

CUM CALCULEZ CONCEDIU DE ODIHNA NEEFECTUAT, DACA IN ULTIMELE 3 LUNI INAINTE DE INCETARE CIM,A FOST ABSENT NEMOTIVAT?!
Codul Muncii
Art. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
.....

In opinia mea, avand in vedere ca in ultimele3 luni inainte de incetarea c.i.m. a avut absente nemotivate, se poate lua in calcul media zilnica a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei in care angajatul a fost prezent la munca.