avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Președintele asociației de proprietari refuză ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Președintele asociației de proprietari refuză primirea oricărei cereri trimise prin poștă. Ce se poate face în acest caz ca să avem dovada că i-am cerut să deschidă contul bancar al asociației?

Presedintele asociatiei de proprietari refuza primirea oricarei cereri trimise prin posta cu confirmare de primire/scrisoare cu valoare declarata/etc

ce se poate face in acest caz ca sa avem dovada ca am cerut acestuia sa deschida contul bancar al asociatiei?

am sesizat politia si nu pot face dovada ca am corespondat cu el imi sunt returnate toate cererile trimise prin posta pe adresa lui

va multumesc pentru raspuns
Ultima modificare: Miercuri, 19 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
Aveti dovada corespondenței neridicata.
Mergeți sa sesizati primăria ca sa ii someze si amendeze.
Problema cu amenda este însă că o veti plati toti.

Ar trebui dat în judecată președintele pentru amenda in scopul recuperării banilor.

La cate probleme exista cred ca ar trebui să va uniți separat toti cu probleme ca sa aveti avocat separat de asociație adica sa nu fie platit de asociația de proprietari ca ar ține cu președintele.
Toti cei cu probleme va puteti uni separat intr-o asociatie separată care sa bombardeze asociațiile de proprietari care fac abuzuri.
Adică cum are asociatia avocat sa aveti si voi asociatie cu avocat dar formată din oameni din București sau din toata tara.

Dacă va adunați 10 000 de oameni se va face ordine în asociațiile de proprietari.
Nu vorbesc sa fiti 100 000 pentru ca atunci deja se poate discuta si despre modificarea legii...
Ultima modificare: Marți, 18 Iunie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Domnule avocat, Primaria a fost sesizata si zice ca nu are cum sa dea amenda. ca nu este nimeni imputernicit va multumesc pentru raspuns
Ultima modificare: Marți, 18 Iunie 2019
wazz, utilizator
Presedintele asociatiei reprezinta asociatia si este imputernicit conform legii.
Primaria nu vrea sa se implice deloc.
Este un lucru cunoscut in anumite sectoare din Bucuresti.

Daca solicitati documente ii puteti actiona in judecata.
Banuiesc ca mai intai ati incercat sa depuneti cererile la asociatie si nu le primeste nimeni...

Ultima modificare: Marți, 18 Iunie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti face dovada continutului corespondentei prin prezentare scrisoare respinsa de catre destinatar
Bineinteles.
Are dreptul să depună cereri si sa primească răspuns scris.
Asociația încearcă să creeze falsa idee ca, daca încalcă un drept recunoscut de lege poate scapa pentru motivul ca este ea de vina.
Fals...dar...se practica asa ceva de asociatii si daca au șansa dea de o instanță neatenta si sa nu aiba avocat, rezultatul poate fi imprevizibil...desi nelegal...
Ceea ce nu stiu lumea este faptul că o hotărâre nelegala este...corecta...din punct de vedere legal...chiar dacă s-a încălcat legea...daca nu se declară cale de atac pentru a se îndrepta eroarea judiciară din prima instanța.
Ultima modificare: Marți, 18 Iunie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Decizie/hotarare ag proprietari scotchro scotchro Buna ziua, Am cautat pe forum situatii similare dar nu am gasit. Prin urmare postez un set de intrebari pentru o situatie noua. Pe strada pe care locuiesc ... (vezi toată discuția)
Demitere presedinte al asociatiie de proprietari sergiug2001 sergiug2001 Buna ziua, presedintele asociatiei ne sicaneaza si nu vrea sa primeasca cererea proprietarilor cu privire la organizarea unei sedinte generale extraordinare. ... (vezi toată discuția)
Lumina pe scari si cea folosita de lift se plateste dupa cum hotareste adunarea generala a proprietarilor (1/2 +1) ? Lory30 Lory30 In adunarea generala s-a votat ca lumina pe scari si cea folosita de lift precum si intretinerea liftului sa se plateasca pe apartament.Din 40 de apartamente ... (vezi toată discuția)