avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - activitate comerciala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - activitate comerciala

Buna ziua,
Vreau sa-mi fac un PFA pentru traduceri, activitateartistica (pictura), publicitate, introducere date.
As vrea sa stiu daca acestea sunt considerate activitati comerciale sau poate imi indicati legea care defineste activitatea comerciala
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:07, 23 Iunie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Codul Civil
art.3 Aplicarea generală a Codului civil
(1) Dispozițiile prezentului cod se aplică și raporturilor dintre profesioniști, precum și raporturilor dintre aceștia și orice alte subiecte de drept civil.
(2) Sunt considerați profesioniști toți cei care exploatează o întreprindere.
(3) Constituie exploatarea unei întreprinderi exercitarea sistematică, de către una sau mai multe persoane, a unei activități organizate ce constă în producerea, administrarea ori înstrăinarea de bunuri sau în prestarea de servicii, indiferent dacă are sau nu un scop lucrativ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Definitie activitate comerciala shakuri shakuri Buna ziua. Exista in vreun act normativ definitia pt \"activitati comerciale\"? Eu nu am gasit. (vezi toată discuția)
Termen de prescriptie(?) roian roian Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri, la urmatoarea speta: - card credit neplatit; - ultima plata: ianuarie.2010; - cesiune de creanta ... (vezi toată discuția)
Interpretare art. xv alin 1 din og nr.32/2020 Flower88 Flower88 Buna seara. Sunt salariat si obtin venituri de natura salariala, contractul de munca nefiind suspendat pe perioada starii de urgenta. de asemenea detin si pfa ... (vezi toată discuția)