Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - activitate comerciala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - activitate comerciala

Buna ziua,
Vreau sa-mi fac un PFA pentru traduceri, activitateartistica (pictura), publicitate, introducere date.
As vrea sa stiu daca acestea sunt considerate activitati comerciale sau poate imi indicati legea care defineste activitatea comerciala
Codul Civil
art.3 Aplicarea generală a Codului civil
(1) Dispozițiile prezentului cod se aplică și raporturilor dintre profesioniști, precum și raporturilor dintre aceștia și orice alte subiecte de drept civil.
(2) Sunt considerați profesioniști toți cei care exploatează o întreprindere.
(3) Constituie exploatarea unei întreprinderi exercitarea sistematică, de către una sau mai multe persoane, a unei activități organizate ce constă în producerea, administrarea ori înstrăinarea de bunuri sau în prestarea de servicii, indiferent dacă are sau nu un scop lucrativ.