Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii

Bună ziua,
Urmează că la întreprinderea la care lucrez să se facă disponibilizări,dar procedura este următoarea: semnăm toți salariații demisia contractelor de muncă,după 14 zile are loc așa zis interviul în sine pt ocuparea posturilor din schemă ,cine este acceptat continua activitatea,cine nu intra in procedura disponibilizaților, luând câteva salarii compensatorii.( procedură care a mai avut loc cu un an în urmă)
Dacă înainte de semnarea demisiei C.Munca a fiecărui salariat intru in concediu medical având probleme de sănătate,care este procedura legală din partea angajatorului ?
Nu pot semna demisiaC.Munca ( fiind în concediu medical) deci nu pot participa nici la interviu,ce urmează în cadrul legal după terminarea concediului medical ?
Mulțumesc pentru răspunsuri.
marianalin, utilizator
Demisia o puteti semna, dar perioada de preaviz se va prelungi cu durata concediului medical.

Dupa concediu medical, fie veti merge si dvs la interviu ,fie va inceta c.i.m. la expirarea preavizului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Și în cazul în care nu semnez demisia ce se poate întâmpla ?
Probabil, se va decide concedierea dvs. .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Bună ziua,la 01.10.2019 intru in protecție (adică mai am 3 ani până la pensie și sunt protejat,nu mă pot da afară de la servici), dacă intru in concediu medical până la 03.10.2019 pot beneficia de protecție ?, căci disponibilizările încep mai curând,și cei care sunt in protecție primesc niste oferte bănești, dacă acceptă pleacă prin demisie, dacă nu rămân în continuare la serviciu tocmai pentru faptul că sunt protejați de lege,și eu abia de la 01.10.2019 intru in cei 3 ani de protecție.
Mulțumesc pentru răspunsuri.
In care protectie intrati?

Aveti asa ceva prevazut la nivel de angajator ?