Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contestare ROI asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contestare ROI asociatie

Buna ziua,

Intrucat ROI-ul asociatiei de proprietari votat in adunarea generala contine articole care nu sunt conforme cu legea, in sensul in care anumiti proprietari, fara fundament legal, au drept de utilizare excusiva a unor parti din spatiul comun, doresc sa contest acest regulament. Ma puteti ajuta cu informatii privind modalitatea in care putem contesta ROI-ul?
Multumesc
Ar trebui să mergeți cu actele la avocat.
Nu se poate stabili aiurea...
Dar...se poate încalcă legea din varii motive...ceea ce poate fi sancționat de instanța.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pentru raspuns.

Un avocat a fost consultat de fostul presedinte care a interpretat gresit raspunsul avocatului respectiv. De asemenea, fostul presedinte a facut aceasta propunere de ROI cu anumite art. ce incalca legea. ROI-ul a fost votat in AG in forma aceasta incorecta.
De principiu, nu vreau sa dau in judecata asociatia ptr ca acum sunt alte persoane care se ocupa si ma gandeam sa contest articolele din ROI la asociatie pentru a fi excluse (solutia cea mai simpla). Dar nu stiu cum, care este procedura pentru a contesta un ROI al unei asociatii de proprietari: cui, cand si ce ar trebui adresat?

Ma gandeam sa fac o notificare oficiala catre asociatie in cele 15 zile de la publicarea ROI-ului (dupa modelul contestatiei listei de intretinere, sa zicem). Oare este corect/suficient?

Multumesc
Buna ziua,
Contestatia o adresati noului presedinte.
In aceasta, pe langa datele de identificare, puteti scrie numarul articolului enuntul lui si, sub el , prevederea legala ce o incalca.
Spre ex.
Art. 1
Uscatorul poate fi folosit doar de proprietarii X,Y,Z...
Acest articol incalca legea 196/2018,
ART. 2
In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele
semnificatii:
p) parti comune - partile din cladire si/sau din terenul aferent acesteia care nu sunt
proprietati individuale si sunt destinate folosintei tuturor proprietarilor sau unora
dintre acestia, precum si alte bunuri care, potrivit legii sau vointei partilor, sunt in
folosinta comuna. Partile comune sunt bunuri accesorii in raport cu proprietatile
individuale, care constituie bunurile principale. Toate partile comune formeaza
obiectul proprietatii comune. Partile comune nu pot fi folosite decat in comun si sunt
obiectul unui drept de coproprietate fortata;

ART. 29
(1) In cazurile in care unul dintre proprietari impiedica, cu rea-credinta si sub orice
forma, folosirea normala a condominiului, sau a unor parti componente, potrivit
destinatiei acestora, si creeaza prejudicii celorlalti proprietari, proprietarii prejudiciati
sau orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau se poate adresa
in scris presedintelui, comitetului executiv al asociatiei de proprietari si institutiilor cu
atributii privind respectarea ordinii si linistii publice sau, dupa caz, instantelor
judecatoresti.
(2) Daca o hotarare a adunarii generale a asociatiei de proprietari, o decizie a
comitetului executiv sau a presedintelui este contrara prevederilor prezentei legi sau
este de natura sa prejudicieze interesele proprietarilor, acestia sau orice persoana
care se considera vatamata intr-un drept al sau poate sesiza cenzorul/comisia de
cenzori, compartimentele prevazute la art. 10 sau, dupa caz, poate solicita
instantelor judecatoresti anularea in tot sau in parte a hotararii/deciziei si/sau
repararea pagubei cauzate.

(3) Orice persoana sau orice proprietar care se considera vatamata/vatamat intrun drept al sau din cauza neindeplinirii sau indeplinirii defectuoase a atributiilor de
catre presedinte, membri ai comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de
catre administrator se poate adresa in scris compartimentelor prevazute la art. 10
sau, dupa caz, instantelor judecatoresti.
S.a.m.d. cu fiecare articol ce il considerati nelegal.
Contestatia sa fie facuta in doua exemplare si cel putin pe cel ce ramane la dvs. sa primiti numar de inregistrare.
Ionut.ion, utilizator
Multumesc mult! imi este de mult ajutor.